567 pongs genomenvan versterkingen voorzien en bezet haddenkt gij dat de vijand ons dan buiten die versterkingen niet even goed als thans bui ten den Kraton zou gesard en getergd hebben Ook daar zou men hem dus hebben moeten verdrijven, alweder eenen kring aan versterkingen hebben moeten aanloggen en zoo voortgaan tot dat ja, tot dat men al zeer spoedig geene troepen meer zou gehad hebben, om die tweede en volgende liniën te bezetten, terwijl juist dan het aantal troepen al grooter en grooter zou hebben moeten worden. Gjj weet toch even goed als ikdat het weerstandsvermogen eener te verdedigen stelling zwakker wordt, naarmate de omtrek bij een beperkt aantal troepen toeneemt. Thansnu wegen aangelegd of verbeterd en de troepen in den Kraton onder dak zijnkan kolonel Pel er aan denken omzooals uw kameraad zegt, te trachten zijne vleugels uit te slaan. Maar ook thans hoort men reeds de klacht uiten': de kolonel Pel heeft geene troepen genoeg, om al die gedetacheerde fortjes en er zijn er be trekkelijk nog niet veel te bezetten. Had generaal van Swieten ge daan, 't geen uw kameraad schijnt te verlangen, dan meen ik het er gerust voor te kunnen houden, dat eene doorloopende macht van 6000 man niet voldoende zou zijn geweest. Men boude toch rekening met onze krachten en bedenke dat wij geen leger van 80 a 100.000 man tot onze beschikking hebben; men rekene tevens met de Indische geschiedenis en vrage zich afwaar wijsedert Pieter Both in 1610 de faktorij te Jakatra vestigde, ons anders uitge breid hebben dan van uit onze nederzettingen en sterkten aan de kusten, en waar wij bij den eersten stoot volkomen meester zijn gebleven? Het valt niet te ontkennen, wij leven in eenen tijd van stoom en telegraaf, maar daarom kan men nog niet verlangen, dat alles met eene dikwijls onmogelijke snelheid zal plaats hebben. Daarop, in de Java-Bocle van 11 September 1874, schreef X: Door Verspijck is te Bandjermasin een stelsel gevolgd, dat nu nog naar hem het benting-systeem wordt genoemd, en waardoor het hem gelukt is den opstand te onderdrukken. Naarmate hij verder in het land drong, werden de veroverde plaatsen bezet, en werd de gemeenschap tussehen de posten door patrouilles onderhouden. Zou het volgen van dat stelsel het verlies van Atjeli hebben tengevol ge gehad

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 578