568 Neen, juist het niet bezetten van de veroverde landstreek is oorzaak van den langen duur van den oorlog. (1) Maar Kolonel Pel begrijpt gelukkig, dat hij moet houden wat hij heeft. Ten oosten en ten westen van den Kraton verrijzen tal van forten, die door onze troepen bezet worden. En zoo zijn wij ten laatste toch gekomen tot het benting-systeem, dat reeds veel vroeger had moeten worden toegepast. Het blijkt nu liet eenige middel om Atjeh onder de knie te krijgen.!! Ik cursiveer en veroorloof mij een paar uitroepingsteekens te plaatsen. Ook X. werd door mij geantwoord. Omtrent het door hem aan geprezen bentingstelsel schreef ik in de maileditie van De Indiër van den 26sten September 1874: Tijdens den Java-Oorlog besloot de generaal de Koek de bestaande posten te vermeerderen met een aantal kleine versterkingenop zoodanige wijze ingericht en bewapend, dat zij den aanval van een inlandsehen vijand zouden kunnen weerstaan. Hij ging daarbij stelselmatig te werkdoor als het ware een halven cirkel van bezette posten om het gebied van den vijand te trekken, die, al nauwer en nauwer toegehaald wordende, den vijand op een betrekkelijk klein terrein te zamen drong en hem, generaal de Koek, gelegenheid gaf, het onderling verband zijner strijdkrachten al meer en meer te doen toenemen en deze concentrisch aan te wenden. In zekeren zin was zijne wijze van handelen dus het tegenovergestelde van de wijze, waarop men thans te Atjeh wenscht te werk te gaan, namelijk den kring van aanteleggen versterkingen al grooter en grooter te maken, hetgeen natuurlijk moet tengevolge hebben, dat het onderling verband van eigen strijdkrachten al meer en meer afneemt; met andere woorden, de generaal de Koek trok zich zamen van den omtrek naar het middelpunt, te Atjeh breidt men zich uit van het middelpunt naar den omtrek. De posten nu, welke door den generaal de Koek tot het toepassen van dat stelsel waren aangelegdwerden van de overige versterkingen onderschei den door den naam van bentings, en het door hem ingevoerde stelsel van oorlogvoeren werd daarnaar bentingstelsel genoemd. (1) Hen heeft later bezet vrat men veroverde. Helaasarm leger, arme schatkist. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 579