46 - Ook uit een staatkundig oogpunt is de verwezenlijking onzer denkbeelden aan te prijzen, vermits het niet anders dan in het belang van Indië zijn kan, wanneer de Europeesche militair, zij hij ook niet langer voor den aetieven dienst geschikt, in Indië blijft, in stede dat hij de kolonie voor goed den rug keert. Ieder gewezen Europeesch soldaat is „autant de gagne voor het zoo noodig handhaven van het Nederlandsch gezag. Desnoods sta men den gegageerden militair, die bij het asyl wenseht geplaatst te worden, toe, om derwaarts te gaan met een compleet stel wapens en een 25tal scherpe patronen, niet zoo zeei opdat hij ieder oogeublik schietgeweer bij de hand hebbe, maar ook en zulks wel meer in het bijzonder om hem er steeds aan te her inneren, dat het Indisch Leger in kritieke oogenblikken nog op hen zal kunnen rekenen. Yoor zoover de bj het asyl geplaatsten niet tot het wapen der Infanterie hebben behoord, kunnen deze bij aankomst m de behan deling van het Beaumontgeweer genoegzaam geoefend worden, om het in tijden van gevaar met vrucht te kunnen gebruiken. Eene periodiek-terugkeerende inspectie zoude daarbij noodig zijn, 0111 zich van het behoorlijk onderhouden van wapens en ledergoed te overtuigen, terwijl desnoods ééne schietoefening per maand zou de kunnen plaatsvinden, om den mannen het schijfschieten niet al te veel te doen verleeren. "VVat voorts de financieele zijde van het vraagstuk betreft, ook deze kan niet zoo bezwarend voor de schatkist zijn! In de eerste plaats hebben stichtingen, als door ons bedoeld, zij het ook op ongeregelde tijdstippen en slechts enkele malen, giften van bemiddelde erflaters te verwachten. Deze bron voor het oogen- blik, omdat zij in waarheid onzeker is, buiten verdere beschouwing- latende, staat tegenover het ten geschenke geven van een bamboe zen huisje van eeu paar honderd gulden en het in bruikleen geven van een stel wapens en ledergoed (of, wil men, slechts van een ge weer en patroonzak), vrij wel de bezuiniging der transportkosten naar Nederland van ieder man. Alleen bij de stichting of oprich ting van het asyl zoude als dadelijke eerste uitgaafpost te berde komen de bouwsom van een huis voor den Commandant en een 2o

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 57