575 Geweren en patronen kan men moeilijk „motors" van het vuur noemen. Het vuur wordt beheerscht door drie factorenhet vuurwa pen, den schutter en de leiding, zou onze redactie zijn. Spreekt men van „werktuigen en „werklieden dan zouden dienovereenkomstig de officieren „opzichters" moeten genoemd worden. „De waarde van de tegenwoordige geweren wordt bijna geheel be paald door den loop en de patronen". Wat beteekent dit? Schrijf aan een loop de uitstekendste hoedanig heden ter wereld toedenk U hem volmaakten geef het geweer een patroonwaarop niets valt af te dingenis dan een geweer met dien loop en die patroon bijna volmaakt? „twee zaken besprekendie bij de vuren den meesten invloed hebben op de te verkrijgen uitkomsten. Deze zaken zijn: 1°. In welke mate de kogelbaan bestreken is" Men spreekt meer van bestreken ruimte, echter van een bestrijkend schot, een bestrijkende baan. „2°. De juistheid (trefkans)". Hier weer naamsverwarring, die tot begripsverwarring leidt. Door tal van oorzaken, waarvan de behandeling niet tot ons be stek behoort, heeft men geen zekerheiddat men een bepaald punt treffen zal, er bestaat alleen trolkans. Naarmate die kans grooter of kleiner is, kan men aan een vuur wapen wel meerdere of mindere juistheid toekennen. Het is echter duidelijk, dat juistheid van schieten niet synoniem is met trefkans. Volkomen bestreken zou de baan van het projectiel zijn, als dit constant het verlengde van de as der ziel volgde". Wat is .dat voor geleerdheid? Tot duidelijk begrip van de zaak herinner ik den lezer aan de defi nitie van bestreken ruimte voor zekere hoor/te", waaronder men verstaat de projectie van dat gedeelte der baan, dat zich niet hooger verheft boven de hor. grondlijn, dan die zekere hoogte bedraagt. Er is dus altijd sprake van een doel van zekere hoogte. Neemt schrijver hiervoor stilzwijgend in zijne beschouwingen b. v. een staand

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 586