576 Infanterist van 1.8 M. aan, dan bedoelt hij zeker met zijn bestrijkende baan („volkomen bestreken"), de lijn, gaande van b. v. 0.85 M. boven de standplaats van den schutter, naar het punt op 1.8 M. boven die van den vijandelijken Infanterist gelegen. Deze voorstelling is dan niet alleen op horizontale, maar ook op hellende en dalende terreinen van toepassing. „als dit" (het projectiel) „constant het verlengde van de as der ziel volgde", Als de kogelbaan in den dampkring een rechte lijn wastot zulke primitieve onderstellingen gaat Sita Dewi in zijn ballistische beschouwingen over! „dan zou de baan van het projectiel volkomen bestreken zijn." Neen, Sita Dewi, dat is geen wetenschap, geen studie. Dat is kool en die bijzonderheden van de ballistiek doen de Infanterie- officieren beter van terzijde te leggen. Ook een projectiel, dat niet constant de verlengde as- of ziellijn volgt, kan een bestrijkend schot opleveren; maar 't is ons doel niet een opstel te leveren in de plaats van het uwe; daartoe achten we ons niet geroepen. We gaan dus verder. Bladz. 295. Volkomen juistals het projectiel steeds dezelfde baan volgde. „Dit zou het maximum van trefkans zijn." Onjuist en onwaar. Yolgde het projectiel steeds dezelfde baan, dan zou een constant trefpunt verkregen worden. En viel nu dit trefpunt samen met het gewilde trefpunt, dan was er trefzekerheidviel het er niet mede samen, dan zou de trefkans 0 zijn. „Deze volmaaktheid is echter niet te bereiken". Deze zinsnede doelt blijkbaar op de bestrekenheid en de juistheid, m. a. w. op de lijnrechte, constante baan. Wat of nu al zoo de oorzaken zijn, dat die baan niet recht is, niet steeds dezelfde, dat lezen we in de regels die nu volgen, te beginnen met „Uitwendige invloeden". Knielende schutter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 587