578 kan brengen, zal men den vijand op de grootste afstanden kunnen treffen". Wat is dat voor een nieuw gezichtspunt in de ballistiek? Maar er komt nog meer, lezer. Wij zijn nog niet aan het eind van de wetenschap. De ééne onzinnige stelling stapelt zich op de andere. „Het onderricht zal daardoor vereenvoudigd worden en eene der moeilijkste oefeningen, het schatten van afstanden, zelfs geheel kun nen vervallen". Hoeveel malen ik die zinsnede ook overlees, ik blijf rondtasten in de buitenste duisternis. Licht We begrijpen één en ander alléén, als er nog steeds sprake is van de kogelbaan een rechte lijn, (y Ax -(- Bde vergelijking wordt toch wel veel vereenvoudigd door Sit a Dewi's voorstelling) en de snelheid van den kogel constant. Is dat de oplossing? En nu „Het bestreken zijn der banen van projectielen wordt gemeten door de ordinaat van het culminatiepunt," Groote God „of uitgedrukt door de bestreken ruimte." (Zie voor de aardigheid, lezer, wat die ordinaten betreft, eens Deel X van de Yersl., Rapp. en Memoriën, waarin tal van bijzonderheden over de uitkomsten van het vuren met, en voor de baan van het Hed. geweer met patroon Ho. 2 te vinden zijn). Oef! Kunt ge nog volgen, lezer? 'tls mij al wel geweest. Ik stel voor, den schrijver niet meer op den voet te volgen, maar ons te bepalen tot een greep hier en daar uit het verdere gedeelte van zijn stuk. Bladz. 296. „Waarschijnlijk omdat men de bestreken ruimte achter het doel bij het mikken op den voet der doelen verliest." Hier verwart schrijver X. B. de baan met de richtlijn! „Wat de trefkans betreft, deze wordt gemeten door de gemiddelde afwijking". Ook Handboek voor off. der art. Xlle deel, bl. 122.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 589