47 a 50 tal woningen ten behoeve der manschappen, zoomede de som tot aanschaffing in eens van een zeker aantal sappies, varkens en pluimgedierte, als kern voor den later uit te breiden veestapel. Aan den Commandant zoude, behalve vrije woning met ffinken tuin, eene toelage boven zijn pensioen van 100 a 150 gulden 's maands voorloopig verzekerd kunnen worden. Andere toelagen of traktementen worden niet noodzakelijk geacht. Wordt namelijk het aantal bewoners van het asyl van lieverlede grooterin die mate dat het toezicht van één persoon niet meer vol doende zoude blijkendan passe men er het monitor- of familiestel sel toe en verleeue men aan de familiehoofden (het liefst onder de gewezen onderofficieren en korporaals te zoeken) enkele materieele voor- deelen uit de productie van den gemeenschappelijken arbeid der overigen. Wanneer wij ons nu te binnen brengen de in den laatsten tijd in Nederland geuite stemmen, om ter eere van het Indisch Leger op een der pleinen in eene onzer groote steden een waardig monument te doen verrijzeneen denkbeeld dat door ieder Indisch krijger wordt toegejuicht, dan kan de vraag opkomen, of van de eventueel voor dat monument bijeen te garen gelden niet zooveel zoude af te zon deren zijn, dat er tevens een begin met het bouwen van een Indisch Bronbeek kan worden gemaakt. Keulen en Aken zijn niet op éénen dag gebouwd en het is vol strekt niet noodig, om voor het asyl al dadelijk over vele duizende guldens te beschikken. Met een tienduizend gulden zoude al heel wat kunnen worden gedaan omgelijk men dit in de spreektaal zegtde zaak op touw te zetten. Men vergete daarbij niet, dat de kosten van onderhoud enz., welke op de stichting Bronbeek nabij Arnhem vallenvoor zoover een en ander niet uit legaten als anderszius te bestrijden isvolgens het Koninkrijk besluit van 31 October 1862, No. 86, ten laste van het hoofdstuk Koloniën der Staatsbegrooting komen en dientengevolge mogelijk ook het Opperbestuur en de Indische Regeering wel bereid zullen bevonden wordenom mede ten aanzien van het Indische Bronbeek het een en ander te doen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 58