zijn best doet, om aangelegenheden dienaangaande te bestudeererl zou ik prijzen. Een slechte patroon kan in vredestijd den schutter het gezicht en te vel de hem het leven kosten. Waarom zou ik er dus ook niet eens overstudee- ren en die er zoo weinig van weetmogen wijzen op twee studies over metalen patronen, die U in de Sciences militaires van 1883 kunt vinden. Ik gevoel mij in staat, om over patronen met minstens evenveel succes mee te praten als U over „De vuren van de Infanterie." En toch vind ik het niet ongepast, dat U ook mee praat. Waart wat wellevender, dan zou ik het zelfs apprecieeren. Dat de patronen eene zaak van gewicht kunnen zijn b. v., blijkt uit e opgave van eene compagnie, sterk circa 70 man. die van de 4844 patronen 3441 gescheurde en weigeringen meldde. K. verklaart verder, de theorie van Bash fort niet te be grijpen en ook niet het beschieten van terreinen, plateaux en hoogten. Het verwondert mij volstrekt niet, mijnheer K. Men moet dan ook die zaken grondig bestudeeren. Om U de theorieën van de ransche majoors in een paar woorden of met een voorbeeld aan iet verstand te brengen, daartoe zie ik geen kans. Heem hunne werken en studeer; ik schreef niet, om U van de zaak op de hoogte te helpen, maar om Infanterieofficieren tot studie aan te moedigen. U schijnt het intusschen ook hard noodig te hebbenal schrijft met een autoriteit, alsof U de wijsheid in pacht hadt. En nu een ander chapiter, mijnheer K. Critiek beantwoord ik met genoegen, mits ze in onder officieren gebruikelijke en duè ge paste bewoordingen zij vervat en vooral van bevoegde zijde kome. Maar uw critiek draagt daarvan te weinig sporen en riekt min stens naar de schoolbanken. Zelfs al staat men in opinie lijnrecht tegenover elkanderdan nog overt men in een militair tijdschrift geen critiek als de uwe. Uw clébut is niet gelukkig, doch ik wil U niet ontmoedigen. Uw natuurlijke aanleg verraadt echter meer humor dan kennis. Ik raad daarom aan, liet eerst eens in het Humoristisch Album te probeeren. Eu als U wat meer bezadigd geworden zijt en wat meer gelezen en gestu deerd hebt, schrijf dan eens wat in het tijdschriftdan zal ik U leeren. wat critiek van een officier over het werk van een ander officier is! 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 596