50 zoo dringend noodzakelijk, want slechts bij zeldzame uitzondering- zal het in oorlogstijd aan een batterij gegeven zijn, op gelijke wijze op te treden als zij dit op het proef- of oefeningsveld gewoon is te doen. Zeer juist is dan ook hetgeen de kapitein der Fransche artillerie Percin zegt „II faut bien se figurer que, sur le champ de „bataille, l'ennemi ne laissera pas aux batteries le loisir de régler la „hausse avec la précision qu'on recherche habituellement dans les „polygones." Ongetwijfeld zal het aan de granaatkartets door hare werking gegeven zijn, in een toekomstigen oorlog een verandering van tactiek even noodzakelijk te doen blijken, als toen het achterlaadgeweer voor het eerst bewijzen gaf van zijn vernietigende uitwerking. De groote waarde van dit projectiel wordt steeds in uitgebreider kring erkenden hoewel tot nog .toe de gelegenheid ontbrak, zijn overwicht sprekend in het groot te doen uitkomen, overal, waar het in toepassing werd gebracht, zijn de daarmede verkregen resultaten gunstig geweest. Het streven ten gunste van de granaatkartets blijkt dan ook alge meen te zijn, en vooral voor ons acht ik het van groot belang, met den meesten ernst onze aandacht te schenken aan de volgende zinsnede, voorkomende in het, naar aanleiding van het werkje: „Feldgeschütz contra Infanterie", door den Kapitein Oelimichen geschreven opstel: „Obus et Shrapnel'' „L'adoption de l'ordre dispercé comme formation normale de l'in- „fanterie sur le champ de bataille, impose a l'artillerie la nécessité „d'atteindre des buts qui ne ressemblent guère a ceux qui lui sont „offerts dans les polygones. De bon heure l'on s'est rendu compte „de l'insuffisance de l'obus percutant pour combattre ces longues lignes „de tirailleurs onduleuses, flottantes, presque toujours dissimulées. Aujourd'hui en Allemagne on semble reconnaïtre de plus en plus „que le shrapnel, dont l'usage a été si restreint pendant la guerre ^1870 71, est d'un emploi excellente contre de semblables formations." Deze woorden bevatten een wenk, die wel waard is, te worden ter harte genomen. Sur la probabilité dans le tir percutant. Revue cT artillerie, Avril 1882. Revue cl'artillerie, Mars 1882,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 61