de waarde moet worden toegeschreven, die ik boven heb getracht te doen uitkomen, dan is het duidelijk, dat ook alles moet worden gedaan, wat verricht kan worden, om onze artillerie hierin te gemoet te komen en het den vijand moeilijk te maken. Niet alleen moet de oefening van ons wapen uit dit gezichtspunt worden geregeld, maar daardoor wordt tevens invloed uitgeoefend op de wijze, waarop de artillerie door den aanvoerder moet worden gebruikt. Hoe de snelheid van het inschieten door een enkel slecht waarge nomen schot kan worden vertraagd, is duidelijk. Blijft men bij het granaatvuui', dan zal de begane fout na"de eerste serie schoten of eerder Wel aan het licht komenmaar men zal toch tot voortzetting- of wel vernieuwing van het inschieten genoodzaakt zijn, en de serie- schoten, die na een juiste waarneming den vijand reeds verlies moesten hebben berokkend, zijn mogelijk niet alleen geheel doelloos geweest, maar de daaraan besteede tijd is den vijand bovendien ten goede gekomen. Van veel meer gewicht nog is het bovenaangevoerde, wanneer on middellijk na de grensschoten het granaatkartetsvuur is geopend, daar dan mogelijk nog veel meer munitie en veel langeren kostbaren tijd kan verloren gaan, eer men tot de overtuiging komt, dat het inschieten mislukt is. Daar deze treurige gevolgen niet alleen veroorzaakt kunnen worden door een onjuist waargenomen schot, maar evenzeer door fouten bij de bediening, bijv. een onjuist gestelde opzethoogte, hetzij ten gevolge eener vergissing of van het verkeerd verstaan van den opge geven afstand, zoo moet bij het inschieten van het grootste belang zijn, hoedanig waarnemings- en bedieningsfouten, althans gedurende de eerste beslissende schoten, zooveel mogelijk kunnen worden vermeden. Doet zich dit alles reeds voor, wanneer de batterij onder geheel normale omstandigheden is. dan zal een abnormale opstelling het vraagstuk zeker nog bezwaarlijker maken. Komt een batterij in een stelling, waarin zij van af het eerste schot reeds aan een krachtig vuur is blootgesteld, dan zal het een buitengewoon zware taak zijn, onder die omstandigheden van al hare samenstellende deelen een goede werking te erlangen. Niet iedereen is even sterk van zenuwen, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 63