54 - worden gemist, dan kan daardoor de goede gang van het inschieten geheel belemmerd worden; en een batterijcommandant, die onder zulke omstandigheden voor het eerst in het vuur komt, zal meer aandacht aan zijne batterij, dan aan de waarneming der schoten of aan den vijand schenken. Moge het hem door bijzondere geestkracht ook al gelukken, de batterij zooveel in de hand te houden, dat hij ten slotte toch ingeschoten raakt, dan zal zelfs in dat gunstigste geval toch tijd zijn verloren. In verband nu met den beslissenden invloed, dien het richtige inschieten op het welslagen van het gevecht heeft, is het duidelijk, dat wij het als een vereischte mogen stellen, dat de batterijen niet noodeloos in eene positie moeten worden gebracht, waarin zij reeds dadelijk aan gevoelig vuur zijn blootgesteld. Het eenvoudigste middel, om de artillerie gedurende de eerste momenten van het inschieten voor gevoelig vuur te vrijwaren, bestaat daarin, dat men den vijand de batterijen niet eerder toont voor zij met schieten aanvangen. Het komt er dus op aan, om den opmarsch der batterijen voor het oog van den vijand te verbergen en ze ook gedekt in positie te brengen. Zoo beide omstandigheden niet mogelijk zijn, dan zal althans naar de vervulling van een van beide gestreefd worden, waardoor veelal toch het doel wordt bereikt. De General Crouzat zond in 1869, met toestemming van den minister van oorlog, aan alle artillerieofficieren in Frankrijk een korte aanwijzing voor het gebruik der artillerie te velde. Daarin komt o. a. voor: Le feu. „Allez au feu hardiment et vivement, en bataille et au trot, si „c'est possible. Que le capitaine commandant precede toujours „sa batterie d'une centaine de metres pour voir le terrain. Trente „metres de plus en avant ou en arrière, a droite ou a gauche, vous „donneront souvent une position meilleure ou moins mauvaise. Bien „choisir son terrain, la est tout le secret du métier. Niet alleen de keuze van het terrein, wat de stelling betreft, maar ook van het terrein voor den opmarsch. Juist dat is het groote en eenige geheim

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 65