58 voor den geest brengt en voor de oprukkende artillerie een geschikte marschroute zoekt. Zelfs zal men dan tot de ervaring komen, dat in tamelijk open terrein dit zoeken meestal niet vruchteloos zal zijn. Dikwijls komt het daarbij slechts op een kleinen omweg aan, om daardoor een lager gelegen terreinstrook te bereiken, waardoor het der artillerie mogelijk wordt, onbemerkt te deboucheeren en voor waarts te gaan. Er is echter ook zulk open terrein, dat het daarin niet mogelijk is het opmarcheeren en stelling nemen der artillerie aan 's vijands oog te onttrekken. Maar men zal toch steeds tot op zekere hoogte ge dekt kunnen naderen, en zoolang moet dus ook iedere dekking zorg vuldig benut worden. Zoodra de artillerie de laatste dekking ver laat en het open terrein betreedt, is zij weerloos tegenover het vijandelijke vuur, tot op het oogenblik, waarop zij is ingeschoten. Het groote belang vordert dus, dezen tijd zoo kort mogelijk te maken, en dus het stelling nemen en het inschieten zooveel doenlijk te bespoedigen. Ik wensch hier het onderscheid tusschen opmarsch en stelling ne men duidelijk te doen uitkomen, wijl door opmarsch dient te worden begrepen het voeren der artillerie, zooveel mogelijk op bedekte wijze, van de eene gedekte stelling in de andere, tot daar, waar zij de laatste dekking moet verlaten. Van uit deze laatste moet dan de batterijstelling worden ingenomen, en juist de wijze hoe dit stelling nemen zal geschieden, verdient overweging. Nemen wij aan, dat de batterijcommandant de batterij in de laatste dekking heeft achtergelaten en ter verkenning van de meest geschikte batterijstelling is vooruitgegaan. Deze gevonden hebbende, laat hij, nadat onmiddellijk- buiten de dekking van uit de gevechtscolonne in bataille is gekomen, in draf voorwaarts gaan, zoodat door in batterij te komen de stelling wordt ingenomen. Het tijdig doen voorkomen der stukscommandanten heefr, buiten het groote voordeel, dat de stukken bij aankomst dadelijk een goede plaatsing in de vuurlijn hebben, nog dit voor, dat de stukscommandanten met doel en afstand kunnen worden bekend gemaakt, en dus dadelijk na het linksom- keert maken der voorwagens ieder stuk met richten kan aanvangen. Wordt bij de infanterie de beslissing in de laatste stadiën van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 69