73 b. teweeggebracht buiten eigen toedoenof door toedoen van an deren.Ook hierop zijn dezelfde beginselen van toepassing; want, ofschoon de dronkenschap al niet aan den dader moge te wijten zijii, heeft deze echter het misdrijf met zelfbewustheid volvoerd, is hij daarvoor geheel aansprakelijk, en komt alleen de aanleiding, die des daders wil gedétermineerd heeft, ten opzichte der strafschuldig heid in aanmerking. Wanneer 2e de dronkenschap totaal is (in den derden graad), is deze a. veroorzaakt met het bepaald opzet om te misdoenen kan het alsdan aan geen redelijken twijfel onderhevig zijn, dat ook het geheele misdrijf aan dat zelfde opzet is toe te schrijven, volgens den bekenden rechtsregel: causa causae est causa effectus. Die voorbedachte dronkenschap is als eene verzwarende omstandigheid te beschouwen, nademaal zij werkelijk het bewijs levert van grootere verdorvenheid in het besluit, en van hardnekkigheid in de volvoering van het misdrijf. „II est évident", zeggen Chauveau en Hélie (Théorie du Code Pénal ad art. 64 Code Pénal), „que l'homme qui a congu le projet d'une mauvaise action, et qui cherche dans les liqueurs enivrents, soit l'audace nécessaire a l'exécution de son dessin, soit un moyen d'étourdir sa conscience contre ses remords, soit une excuse qu'il prépare a l'avance au crime qu'il médite, il est évident que eet homme ne saurait trouver une excuse dans une ivresse qui devient une véritable préméditation." b. teweeggebracht zonder bepaald opzet, doch overigens door eigen willekeurig toedoen. Onder zulke omstandigheden is, wel is waar, de dronkenschap zelve aan den dader toe te schrijven en, om zoo te zeggen, imputabeldoch het misdrijf zelf, in dien toestand ondernomen en volvoerd, kan nimmer gezegd worden, uit zijne be wustheid en vrijen wil te zijn voortgevloeid, en derhalve, hoe misdadig het ook zij, nooit toerekenbaar verklaard worden. Datgene alleen, wat in zoodanigen eigendunkelijken toestand gedaan is, kan aan des daders schuld (culpa) worden toegeschreven. c. ontstaan buiten eigen schuldof door toedoen van anderenin d. i. „De oorzaak van de oorzaak (dronkenschap) is de oorzaak van hot gevolg" (misdrijf).

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 84