78 Het voorafgaand vuurgevecht of wol het tijdperk der voorberei ding heeft ten dool, den vijand zoodanig materieel te schokken, dat het avanceeren der tot den aanval bestemde troepen mogelijk wordt. Tegenover den Inlandschen vijand is dit voorafgaand vuur af te keuren, omdat 1°. het niet noodig is, den vijand materieel te schokken, daar, zoo men behoorlijk van het terrein gebruik maakt, zijn vuur ons vooruitgaan tot den aanval volstrekt niet belet; 2°. de materieele schok niet kan toegebracht worden, daar ons Infanterie vuur tegen een meestal goed gedekten Inlandschen vijand zeer weinig uitwerking heeft; 3°. het prestige en dientengevolge het moreel der manschappen gevaar loopt te verminderen, indien we zonder vooruit te rukken worden beschoten en ons gedurende eenigen tijd tevreden stellen met terug te schieten hetgeen in een Leger als het onze, dat hoofdzakelijk zjjn kracht moet vinden in het moreele overwichtniet zonder beteekenis is 4°. er dan geen twijfel meer kan bestaan, of men al dan niet tot den aanval dient te besluiten. Zij, die de gevechten van 13 Juli 1882 en 4 Januari 1883 hebben bijgewoond, zullen er over kunnen oordeelen, welk nut het vooraf gaand vuurgevecht bij die gelegenheden heeft gehad en welke moreele indruk er na afloop van die gevechten bij den troep was achtergebleven. Onder het vooruitgaan zal men echter dienen te vuren en is het daarom aan te bevelen afdeelings- en sprongsgewijze te avanceeren, terwijl dan van salvo's een ruim gebruik dient gemaakt te worden, om de manschappen goed in de hand te houden, en om de muziek, waarop Herman doelde, nog meer indrukwekkend, maatvast en zwaarder te maken. In het vorig opstel bracht ik het marcheeren en échelon ter sprake, waarvan de uitvoerbaarheid, indien ik mij niet vergis, ook door Herman worde geloofd. Na mijne nadere verklaring betreffende de inzichten, die ik had omtrent het voorafgaand vuurgevecht, zal nu ook de mogelijkheid erkend moeten worden, van het „zoo spoedig mogelijk overvleugelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 89