79 en in front vasthouden". Of is het misschien nog noodig er bij to voegen, dat de afdeeling, belast met liet in front vasthouden, natuur lijk niet zoo snel zal vooruitgaan, maar langer dan de andere afdee- lingen in de verschillende stellingen zal blijven liggen. Het zal gewoonlijk niet vooraf te zeggen zijn, welk échelon den vijand in het front zal krijgen, maar het is duidelijk, dat een com mandant van het échelon, dat in een dergelijk geval komt, dit on middellijk bemerkt, wanneer het feit plaats heeft. Ik wensch over de échelons nog het een en ander in 't midden te brengen, doch, ter wille van de geregelde opvolging der te behande len onderwerpen, waarmede Herman terecht begon, eerst nog iets anders. Bij het bespreken van den marschvorm bij het geleiden van trans porten wegwerkers of voertuigen, meen ik, dat Herman een goed beginsel, dat in den bijna algemeen alhier gevolgdon marschvorm bij transporten ligt, over het hoofd heeft gezien. Men moet namelijk niet alleen zich bepalen tot eene lijdelijke verdediging van het transport, maar men moet altijd trachten, den hier of daar in hinderlaag liggenden vijand te kunnen aangrijpen. Heeft men over eene voldoende macht te beschikken, dan zendt men een op zich zelf staand gedeelte uit, om den vijand op te zoeken, hem vervolgens aan te grijpen en zoodoende te beletten, het trans port aan te vallen. Bij onze dekkingen van transporten wegwerkers en. voertuigen, gewoonlijk een 30 a 40 man sterk, heefc men bijna overal in A tj eh aangenomen de helft van den troep achter het transport en de andere helft 50 passen weer daar achter te doen marcheeren. Het eerste gedeelte is meer belast met de directe beveiliging van het transport, terwijl hot tweede is bestemd tot den tegenaanval, of wel met het in de flank aantasten van den in hinderlaag liggenden vijand. Er ligt dus een zeer actief beginsel in en het moet daarom bijzonder worden toegejuicht. Hetzelfde kon echter plaats hebbenindien de eerste helft vóór het transport marcheerde en de andere helft er achter. Ik geloof, dat de veiligheid van het transport daardoor verhoogd, en de marsch dikwijls minder vertraagd zou worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 90