82 Twee compagnieën Infanterie vereenigd zouden evenals het bataljon moeten marcheeren, langs twee verschillende voetpaden, en in de meeste gevallen ook elk échelon ter sterkte van eene compagnie. Eene compagnie Infanterie zou in terreinen, waar de tusschen de voetpaden gelegene strooken niet uiterst geschikt zijn, om de com municatie met elkander behoorlijk te kunnen onderhouden, moeten marcheeren als werd aangegeven voor één échelon van het bataljon. Ingeval die strooken de communicatie echter niet beletten, in twee of drie échelons. Elk échelon zou zich weer in twee gelijke deelen moeten verdeden, die elkander op een afstand van 15 a 20 passen volgen. De officier, die het commando heeft over een échelon, zou het onmid dellijk commando moeten nemen over het achterste gedeelte. Te Anagaloeëng en te Glé Kambing worden tegenwoordig de échelons meer en meer in toepassing gebracht. Een officier te Glé Kambing deed mij o. a. een uitvoerig ver haal van een door hem bijgewoonde patrouille. Een en ander daar uit moge hier volgen. Den 5en Maart 1883 rukte eene patrouille, sterk 5 officieren en 120 bajonetten, van Glé Kambing naar kampong Pieëng. Het doel was den vijand op te zoeken, hem zooveel mogelijk af breuk te doen en, ingeval men uit den kampong beschoten werd, dien te tuchtigen. Met het oog op het moeilijke terrein en ook om gemakkelijker tot detacheeringen en omtrekkingen over te gaan en flankaanvallen tijdig te weren, had de patrouille-commandant van den bataljonscommandant den last ontvangen, den troep in drie échelons vau gelijke sterkte te verdeelen, die elkaar met eene tusschenruimte van 50 pas zouden volgen. De ambulance en de munitie waren bij het Se échelon ingedeeld. Het verband tusschen de afdeelingen werd door een of twee rotten onderhouden. Het terrein was voor overvallingen en hinderlagen zeer geschikt. Was echter één der échelons onverwachts aangevallen geworden, dan hadden de beide andere den noodigen tijd gehad, om zich in staat van tegenweer te stellen; en toch was de afstand zoo groot niet of zij hadden de bedreigde afdeeling binnen 1 minuut kunnen onder steunen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 93