86 nog met uitgemaakt, dat zij, zooals men uit de vermelding zou moeten aannemen, vervallen zijn en dus vroeger wel tot de wapenuitrusting e oord hebbende raadpleging van het vroegere voorschrift (niet in mijn bezit) kan dit uitwijzenik meen evenwel vrij zeker te weten, dat in Nederland de loopfrisscher nooit tot de wapenuitrusting behoord heeft. In het overnemen van de bepalingen uit het „Voorschrift enz." wordt m het opstel nog al met vrijheid te werk gegaan, tengevolge waarvan onduidelijkheden en soms onjuistheden ontstaan, welke voldoende aantoonen, dat het zeer gevaarlijk is officieele voorschriften, vooral daar waar van een vergelijkend overzicht sprake is, niet letterlijk over te nemen; zoo o. a. in de beschrijving van het Neder- landsche vizier; daarvan wordt gezegd, dat dit op den linkervleugel aan de buitenzijde verdeelstrepen heeft voor de afstanden tot en met 1800 M. met 100 M. opklimmende, op den rechtervleugel evenzoo voor de afstanden 150 tot en met 650 M., terwijl in het voorschrift staat 65 bldzd. 39)VOor de afstanden van 100 tot en met 1800 Mvoorde afstanden van 150 tot enz het ver schil is niet onbelangrijk. Bij de omstandigheden, welke van invloed zijn op den meerderen of minderen tegenstand, dien de kogel bij het schieten ondervindt en waarmede rekening gehouden moet worden bij het stellen van het vizier, wordt de temperatuur maar niet genoemd en die is toch minstens van evenveel, zoo niet meer belang dan de luchtdruk, daarbij veel gemakkelijker waar te nemen; 66 v/h. Ned. voorschrift noemt die dan ook wel degelijk. Bij „het inschieten der geweren" wordt in het opstel gezegd: „Het merk (lees merken?) met den koudbeitel heeft plaats, buiten „ae bemoeienis van den geweermaker, bij de compagnie op het ter- „rem terwijl eerst daarna de geweermaker er bij te pas komt, om „de korrel middels (1) een koperen schroefje onbewegelijk vast te „stellen;" terwijl men in het voorschrift leest 160): „Zoodra dit (1) Dit fraaie woord is niet te vinden in de woordenlijst der Ned. taai van De Vries en Te Winkel, 3de druk 1881; in de Indische kanselarijstijl en ook in re glementen en voorschriften wordt het bizonder veel gebruikt en staat het in hoog aanzien, voor velen heeft het een onweerstaanbare aantrekkelijkheid.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 97