94 Volgens tarief N°. 24 toch wordt aan den Europeeschen onderofficier, alleen te velde, een eetketel, om de twee jarenverstrekt, evenals aan de mindere militairen; doch overigens om de zes jaren. Wil men het benoodigde voor de tafel niet van Gouvernementswege verstrekken, dan althans zou het niet meer dan billijk zijn, om de twee jaren aan de onderofficieren het kostende van een eetketel uit te keeren, ten behoeve van hun serviesfonds. Dit bedraagt, volgens prijslijst (A. O. N°. 69 van 1882), slechts f 0,64. Hoe gaat het nu? Een onderofficier, die in de menage komt, betaalt aan inleg gewoonlijk f 1,50 en 1 a 2 ets. per dag ten behoeve van het serviesfonds. Maar hij heeft dan nog alleen het gebruik van dat servies. Bij vertrek ontvangt hij de helft van den inleg (dus f 0.75) terug, maar moet, bij aankomst bij een ander korps, weer 1,50 betalen. Zoo kost elke verandering van menage hem f 0.75. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat sommige onderofficieren soms 2 a 3 malen per jaar verplaatst worden, volgt de rekening van zelve, In het geval een geheel bataljon op expeditie gaat, blijft natuurlijk het servies achter; doch het wordt niet steeds in denzelfden toestand terug gevonden. Daarom zouden wij gaarne zien, dat voor de onderofficieren, behalve stoelen, die zij nu ontvangen, ook ten behoeve van hun servies werd ver strekt datgene, wat zij nu uit eigen middelen moeten aanschaffen en onderhouden. 2°. Moesten zij voor het huiselijk leven eenige tegemoetkoming heb ben, bestaande in: klamboe en hoofdkussen van kapok althans; liever nog ook bultzak, sprei en kussensloop. Ieder, die eene onderofficierskamer binnentreedt en daar alleen aantreft wat van Gouvernementswege wordt verstrekt, ondervindt eene onaange name gewaarwording. Yele onderofficieren zijn het tehuis zoó niet gewoon. Ja, zal men zeggen, de onderofficier moet daarvoor zelf zorgen. Maar de mannen van practijk zullen gemakkelijk kunnen narekenen, dat het bijna niet mogelijk is, dat te doen. Iloevele compagniescommandanten weten maar al te goed, dat voorschot gevraagd wordt en dit dan bij vertrek wordt teruggegevenwanneer het aangeschafte is van de hand gedaan; dikwijls door eeneverloting. 't Zou ons te ver voeren, om een en ander nader uiteen te zetten. We achten 't ook overbodig, daar iedereen die toestanden wel kent; althans de troepenofficieren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 105