100 Het gaat daarmedealhoewel dan oolr op veel kleinere schaalals met de benoeming tot Majoor. Uitstekende, practisch bruikbare kapiteins zagen we voor dien rang passeeren, omdat. .ja, omdat zij in andere opzich ten niet voldeden aan de eischenwelke men, vooral in Indië, moet stellen aan den gewichtigen Majoorsrang. Yelen dier kapiteins gevoelden zich, als de „reeks van brave en verdienstelijke mannen", door Brutus op bladz. 15 bedoeld, gegriefd. De meesten echter o. i. ten onrechte. En, raadpleegde men do Vox populi - in vele gevallen een veel beter middel van beoordeeling dan de conduitelijsten dan kwam men bij de meesten tot de overtuiging, dat de Begeering goed had gezien. Van zelve komen we hier tot de stelling, door Brutus op bladz. 16 geopperddat de Majoorsrang bij ons Legerals nuttelooszou moeten worden opgeheven. Wij weten, dat eenigen de argumenten beamen, welke hij ter zake aanvoert. Maar we weten ook, dat zucht naar kunstmatige promotie bij niet weinigen ten deze den doorslag geeft. Wij voor ons zouden in de opheffing van den Majoorsrang meer na- dan voordee- len zien; nadeelen vooral voor de schatkist, welke bezwaard zou worden met de pensioenen van een menigte kapiteins, die genoodzaakt zouden zijn, zich bij tijds te retireeren. Of het bedrag van die pensioenen min der zou zijn dan dat van de Majoors, die nu moeten worden gepension- neerd, betwijfelen we. Trouwens, het is moeilijk uit te maken, of Brutus dan wel wij het ten deze aan het rechte einde hebbenalle ge gevens toch tot het vestigen van een gegrond oordeel ter zake ontbreken. We zullen nu van dit onderdeel van Brutus' brochure afstappen, alhoewel wijals we over meer ruimte mochten beschikkengaarne ook onze denkbeelden meer uitvoerig zouden ontwikkelen over menig onderwerp van dat hoogst belangrijke geschrift. We hopen intusschen uit de volgende afleveringen van dit tijdschrift te ziendat menig officier zich de brochure zal hebben aangeschaft. Gaarne zullen ook wij over en kele onderwerpen, welke aan de orde zijn en blijven, meer uitvoerig onze opmerkingen mededeelen, in de hoop, dat andere belangstellenden ten deze met ons van gedachten zullen willen wisselen. Mogen zij daarbij bedenken, wat de Heer J. F. v. S. onlangs zoo juist schreef: Letternieuws, 15 September 1883, bladz. 8. Onder den titelKolff's Boekenlijst wordt dat letternieuws door de firma G. K o 1 f f Co. te Batavia gratis verspreid. Dezerdagen ontvingen wjj bet eerste nummer van deze nuttige uitgave. Gaarne vestigen wij er de aandacht op. T. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 111