108 verstrekt] aan 11 of 12°/0 van de manschappen dier korpsen indemniteit in stede van schoenen was uitgekeerd, terwijl in dat jaar slechts aan 1 °/0 der militairen schoenen op schuld waren verstrekt. Hierdoor kwam dus aan het lichtdat 87°/0 der manschappen dier korpsen aan de schoenen, volgens tarief verstrekt, genoeg hadden, 12°/0 méér dan genoeg en 1 °/0 niet genoeg. Stelt men nu het aantal malpropere en slordige soldaten, naar wier goederenverbruik, zooals wij hierboven zeiden, geen tarief redelijkerwijze kan worden ingericht, op slechts 1 °/0 der sterkte, dan toonen de bovenstaande, ons door vertrouwbare bericht gevers medegedeelde cijfers aan, dat het tarief, hetwelk zelfs in buiten gewone omstandigheden bleek te voldoenvoor de troepen in garnizoen ruim te noemen is. Hierbij houde men nog in het oogdat extra-ver- strekkingen van kleeding zijn veroorloofd zoodra evenals in Atjeh van de troepen meer dan gewone diensten worden gevorderden dat van die bevoegdheid door de verschillende Bevelhebbers dikwerf gebruik is gemaakt. "Wij kozen voor het aangehaalde voorbeeld het artikel schoenen, omdat juist over de onvoldoende vernieuwing van dit artikel het meest is geklaagd. Op de bladz. 22 en 23 zijner brochure bespreekt Brutus de legerad- ministratie. Iiij doet het voorkomen, alsof in de richting van eene goede her vorming der administratieve reglementen, waaraan sedert 1850 en vroeger be hoefte werd gevoeld, nagenoeg niets is gedaan. Iiij maakt, naar onze mee ning zeer ten onrechte, vergelijkingen tusschen het nieuwe Administratie- regiement en den Instructie-inventaris der Artillerie, ten nadeele van het eerste; spreekt van een „toestand van hangen en wurgen" en van „admi nistratie-reglement in spe." Blijkbaar is hij niet op de hoogte, wellicht omdat hij het Leger reeds lang verlaten heeft en dus het voor het publiek zichtbaar resultaat van den arbeid der door hem aangevallen Commissie tot het samenstellen van een nieuw Administratie-reglement niet heeft kunnen gadeslaan. Een zeer vluchtig overzicht van den stand van zaken vinde daarom hier eene plaats. Een eerste gevolg van de door Brutus vermelde, reeds vóór 1850 gebleken behoefte aan betere administratieve voorschriften was de om werking van het reglement van 1831, welke omwerking, onder den titel van Herdrukt Reglement van Administratie voor de Landmachtin 1864 het licht zag. De daardoor verkregen verbetering was echter niet voldoende

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 119