109 hei; reglement bleef een samenvoegsel van allerlei onderwerpen, voorden een onnoodig, voor den ander te beknopt en vol leemten. En toen de comptabiliteitswet van 1864 een groot deel der bestaande comptabiliteits- voorscbriften omverwierp en het financieel beheer der Koloniën op eeno nieuwe leest schoeide, was aan het Herdrukt Administratie-reglement de genadeslag toegebracht. Het werd grootendeels onbruikbaar. Op het Departement van Oorlog rustte toen de taaknieuwe voor schriften voor de administratie van het Leger samen te stellen. Dat die taak zeer omvangrijk was, zal ieder beamen, die weet, dat de kennis van hetgeen voor de administratieve eenheden of inrichtingen van het Leger bruikbaar en practisch isbij de vervaardiging van een nieuw voorschrift wel de hoofdzaak, maar, hoe moeilijk.ook, toch het gemakkelijkste gedeelte der taak is, omdat die voorschriften niet alleen tot elkander in nauw volledig verband moeten staan, maar zich ook die nen aan te sluiten bij de algemeene Rijkswetten en beginselen van fi nancieel en comptabel beheerwaarvan de militaire administratie slechts een onderdeel uitmaakt. De hervormer op administratief gebied heeft dus met meer factoren rekening te houden dan de ontwerper van een zuiver militair voorschrift, dat met bepalingen en regelingen buiten het Leger in geene betrekking staat. De arbeid van den laatste wordt buitendien slechts aan de be oordeeling en beslissing van militaire autoriteiten, dus van bevoegden, onderworpeneerstgenoemde daarentegen heeft vaak te kampen uiet mee ningen en uitleggingen van machthebbenden buiten het Leger, welke slechts rekening houden met hetgeen binnen hun bereik isdus niet of niet genoeg met de bijzondere eischen van de militaire toestanden. Vandaar dat het scheppen eener nieuwe Legeradministratie eene zoo netelige en ondankbare taak is. In Nederland, waar de administra tieve bepalingen een waren chaos vormenRebben de pogingen om hierin orde, beknoptheid en eenheid te brengen tot dusver nog niet het ge- wenschte resultaat opgeleverd. Ook in Frankrijk, waar anders zooveel op militair gebied is gewijzigd, heeft men nog geen kans gezien, het onder Louis Philippe uitgegeven en verouderd reglement op de ad ministratie der troepen door een beter te vervangen. Alleen de reorga nisatie der bepalingen betreffende den werkkring der Intendance kostte daar 11 jaren schnjvens en wrijvens, om uit te loopen op het ontwerp van 1882, dat, volgens de verklaring van den Minister van Oorlog, faute de mieux en omdat men het overwegen moede wasder Kamers ter goed keuring werd aangeboden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 120