128 - 2 sectiën Bergartillerie, waarvan één met bespanning, onder de bevelen van den Kapitein der Artillerie A. M. P. Krijger; de officieren van gezondheid der 2e klasse Van Vierssen en J. P. L. Fischer, met het noodige hospitaalpersoneel voor de ambulances Genietroepen, onder de bevelen van den len Luitenant der Infanterie A. E. Albrecht de Intendance, onder de leiding van den Onder-Intendant der le klasse P. F. Kraal het dwangarbeiderspersoneel (de Trein), onder de bevelen van den Kapitein der Infanterie Kauffmannen voorts 10 oorlogsschepen met eenige stoombarkassen, onder de bevelen van den waarnemenden Commandant der maritieme middelen in de wateren van Atjeh, den Kapitein-Luitenant ter zee Vaii der Hegge Spiesbenevens de particuliere stoomtransportschepen Marion en Devonhurst en het stoomziekentransportschip Graaf Van Bijlandt. Den 5en Augustus werd te Olehleh een begin gemaakt met het embarquement van de paarden, de vivres, het geschut, de munitie, enz. De troepen en de dwangarbeiders embarqueerden eerst in den morgen van den 8en Augustus, hoofdzakelijk op de particuliere stoom schepen. In den namiddag gingen de Bevelhebber en zijn staf aan boord van het vlaggeschip, de Watergeus. Tegen den avond ging de vloot ouder stoom en den volgenden dag liet zij het anker vallen voor de vlakte van Kiran. Noch van onze, noch van 's vijands zijde werd een schot gelost. In den namiddag van laatstgenoemden datum werd in eene van pantserplaten voorziene stoombarkas eene verkenning gedaan langs de kust, die men zoo dicht mogelijk naderde. Aan die verkenning namen deel de Chef van den Staf, de Majoor F. W. Meijer, commandant verdienstelijke gegevens van een paar officieren der Marine, wier namen mij, tot mijn leedwezen, zijn ontschoten. Hunne bijdragen zijn vnn veel nut geweest, zooals mede" gedeeld werd. De juiste namen der schepen weet ik niet meer op te geven. Ik weet echter wel, dat de volgende schepen in 1877 in de wateren van Atjeh waren en zeker weet ik, dat de daarvan gecursiveerde namen toebehooren aan schepen, die aan deze expeditie hebben deelgenomenWatergeusSamarangAert Van NesBanda, Am- boina, DellPalembang, BandjermasinSambas, Sumatra, Borneo en Merapi.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 139