o voor de toepassing'. Door de algemeene regelen goed op den voor grond te stellen en de uitzonderingen daarop te doen volgen, al zijn deze ook voor Indië bijna regel, wordt meer zekerheid verkregen, dat die algemeene regelen zullen worden toegepast, waar dit in Indië eenigszins doenlijk is, dan door te beginnen met twijfel uit te drukken omtrent de mogelijkheid der toepassing. Ten opzichte van die regelen van den veiligheidsdienst valt ook hetzelfde op te merken als omtrent de tactiek. Wat „Sprokkelaar'' daarover zegt op bladz. 578 van den Militairen Spectator van 1883 N°. 8 is volkomen waar. Onze tactiek en ook de velddienst moet blijven iNederlandsche, Europeesche d. i. op Westersche wetenschap gegronde. Ook om een andere reden is het volgen van 'net Nederlandsche Yoorschrift noodzakelijk. Een gedeelte van het Europeesche kader is van het Nederlandsche Leger afkomstig, tal van officieren van dat leger worden bij het In dische gedetacheerd, terwijl het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat te eeniger tijd een troepenmacht, in Nederland samengesteld en geoefend, naar Indië wordt gezonden, om deel te nemen aan eene expeditie. Yoor de instructie van deze personen is het meer dan wenschelijk, dat één grondslag wordt genomen en wel die, welke alge meen erkende, doelmatige voorschriften geeft, aangevuld voor het Tndische Leger met zoodanige bepalingen, welke door de eigenaardige toestanden onvermijdelijk zijn. Hetzelfde is, wellicht om gelijke redenen, betracht bij de samen stelling van alle andere exercitiereglementen ten behoeve van het In dische Leger, dat met net Nederlandsche één Koning, één land dient. Na deze toelichting zal het niet noodig wezen, de herhaalde opmer king omtrent het volgen van hetNederl. Yoorschrift telkens te weder leggen en zullen wij ons er toe bepalen, den beoordeelaar bij de be spreking van de verschillende paragrafen te volgen. L Hoofdstuk. Het terrein. De eerste opmerking is dat in het Yoorschrift 4) wordt gezegd, dat men bij iedere verhevenheid den voet, de zijdende helling en de kruin onderscheidt, terwijl in de Terreinleer 9) voorkomt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 13