130 De sloepen der drie liniën waren door roode, witte en blauwe vlag getjes van elkander onderscheiden. Bij tegenstand hadden de gewa pende sloepen de taak, den vijand van het strand te verdrijven en wanneer dit schoon was, moest, op een signaal van den met de lei ding van het debarquement belasten marineofficier, de tweede sloe penlinie met snelheid door de tusschenruimten der eerste linie naar het strand roeien en daar het 8e Bataljon Infanterie aan wal brengen, onmiddellijk gevolgd wordende door de derde linie met het 2e Bataljon. De commandant van eerstgenoemd bataljon had de opdracht, on middellijk na landing van zijn korps, dit in slagorde te stellen, zoodra mogelijk door het bosch naar het daarachter gelegen open terrein te marcheeren, zich meester te maken van de kampong Pengilit en deze te bezetten. De commandant van het 2e Bataljon moest met dit korps, als reserve, aan het strand stelling nemen en het debarquement van het overige gedeelte der expeditionaire troepenmacht beschermen. Zooals het in den oorlog meer gebeurd is, vielen nagenoeg al de genonjen maatregelen in duigen. Ofschoon het weder zeer gunstig was, had zich gedurende den nacht van 9 op 10 Augustus eene zware rolling der zee ontwikkeld, welke, meer en meer toenemende, op het strand eene hevige branding tengevolge had. Door de weinige be kendheid met de gesteldheid der kust was de ankerlijn der schepen tamelijk ver daarvan verwijderd, zoodat de hevigheid dier branding aan boord der schepen niet zoo in het oog viel. Onmiddellijk na het ankeren werd een begin gemaakt met het em- barquement der Infanterie in de sloepen en het gereed maken der gewapende sloepen. Ten einde den overtocht der troepen naar het strand te bespoedigen, werden een paar stoombarkassen aangewezen, om de sloepen zoover noodig op sleeptouw te nemen. Door het ge ring aantal barkassen vorderde dit slechts langzaam. Intusschen was het 8e Bataljon Infanterie binnen het uur in de sloepen geëmbarqueerd en in de tweede linie, nabij het strand, achter de gewapende sloepen aan het dobberen. De landing dezer troepen mocht eerst plaats heb ben, nadat het 2e Bataljon de derde sloepenlinie had gevormd. Het De naam van dezen zeeofficier ia mij onbekend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 141