135 boschrand een begin had gemaakt met die stelling zoo goed mogelijk te versterken. De nacht van 10 op 11 Augustus ging op dit bivouac rustig voorbij. Anders was het, helaas, op dat van het 8e Bataljon- Zooals uit de hierbij gevoegde schets blijkt, grensde het door laatst genoemd bataljon als bivouac geheel ingenomen boschje (B) ten zui den, zuidwesten en zuidoosten aan open terrein, terwijl de noordzij de van dat bivouac tusschen de 20 en 40 M. verwijderd was van het bosch, waardoor men moest marcheeren om het strand te be reiken. De rand van eerstgenoemd boschje was zooveel mogelijk omgekapt en daardoor eene verhakking om het bivouac gevormd. Deze chicane gaf echter geene voldoende afsluiting. Tijd en gele genheid hadden ontbroken, daartoe het noodige te verrichten. On middellijk achter de verhakking waren schildwachten geplaatst, op 1 M. afstand van elkander verwijderd; de postenlinie mocht dus nog al aaneengesloten worden genoemd. Achter de postenketen lagen de manschappen compagniesgewijze gebivouaceerd. Van elke compagnie was 1 sectie op post; de posten werden om de 2 uren afgelost; de officieren lagen in de nabijheid hunner manschappen; bij toerbeurt had 1 officier de wacht. De korpscommandant, zijn adjudant, de officier van gezondheid Van Vierssen, de 3 in het bi vouac gebleven Atjehers, de ambulance en het dwangarbeidersperso- neel vormden het centrum van het bivouac. Daar brandde een ge wone scheepslantaarn, aan een tak van een der boornen opgehangen Tot half vier des morgens werd de nacht ook in dat bivouac rustig doorgebracht. Toen meende een der aan de noordoostzijde geplaatste schildwachten geritsel te hooren en beweging te bemerken in het lichte struikgewas; maar voordat hij den tijd had, zich behoorlijk van een en ander te overtuigen, werd het geheele bivouac door een vijandelijk geweersalvo gealarmeerd uit het meergenoemde bosch. Voordat alle slapenden op de been en tot tegenweer gereed waren, werd het bivouac door den vijand besprongen eu waren een Stal Atjehers door de schildwachtenketen heengedrongen, om met het blanke wapen binnen het bivouac eene vreeselijke slachting aan te richten. Geen wonder, dat ontsteltenis en verwarring aanvankelijk het 8e Bataljon overmeesterden. Instinctmatig werden door soldaten en dwangarbeiders pogingen in het werk gesteld, om naar de zijde

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 146