3 dat men bij heuvels en bergen den voet, den top en de zijden, wan den, glooiingen of hellingen onderscheidt. In het eerste is „helling" gebruikt in den zin van „helling van den weg" en in het tweede als synoniem van zijden, wanden, glooiingen. Beide uitdrukkingen zijn dus juist. Bepaalde aanleiding, om het Nederlandsehe Voorschrift te wijzigen, bestaat niet. Die aanleiding bestaat ook niet voor de omschrijving van een zadel. Eene keuze zou ook, afgescheiden van het beginsel, dat bij de samen stelling is gehuldigd, ten gunste uitvallen van het voorkomende in het Neder!Voorschrift, daar het denkbeeld van een ontmoetingspunt in de werkelijkheid niet wel over een te brengen is met dat van zadel. 3. De opmerking omtrent de natte vlakten is juist. In het origi- neele concept staat: „en de sompen en moerassen." Beter zou we zen: „zoomede de sompen en moerassen." 4. Het medegedeelde omtrent de omschrijving van een bergpas is blijkbaar een gevolg van de veronderstelling van den beoordeelaar, dat bij het overnemen van de definitie gebruik is gemaakt van den volzin uit de terreinleer, luidende: „In den eigenlijken zin wordt „dit woord (bergpas) echter slechts gebezigd in het hooge gebergte." Daarom stelt hij ook voor te spreken van een doorgang tusschen twee hergen. Die veronderstelling is echter minder juist. In de 6e alinea van 4 wordt eene bepaling gegeven van dalen en valeienwelke alleen tusschen hergen worden aangetroffen en onmiddellijk daarop volgt eene definitie van bergpas, waarin gesproken wordt van „de „tusschen de ruggen gelegen lagere gedeelten." Daarmede kan dus niets anders bedoeld zijn als de ruggen van hergen. §9. De beoordeelaar acht de 2e alinea van deze niet onberispelijk. Deze alinea luidt als volgt: „Gemakshalve kan men tot het vlug lezen „van de afstanden op de "kaart zich voorzien van eene schaal, naar die „van de kaart vervaardigd van eene strook kaartpapier of metaal." De grief daartegen is, dat men niet recht weet of hier de schaal, dan wel de kaart zelve van kaartpapier of metaal vervaardigd is. De al of niet juistheid dezer opmerking in het midden latende, willen wij hier alleen aanteekenen, dat zij, die eene kaart kunnen gebruiken, ook weten dat deze niet vervaardigd wordt van een strook kaartpapier of metaal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 14