4 Voor deze personen is de gewraakte alinea duidelijk. Ten over vloede wordt aangeteekend, dat deze volzin is voorgelegd aan 2 Eu- ropeesclie onderofficieren, 2 Europ. korporaals en 2 fuseliers van gelijken landaard, die allen den juisten zin hebben opgevat. Het is dus wel te verwonderen, dat een kapitein zooals de beoordeelaar zich voor stelt daarvan eene opvatting heeft gekregen, welke door die van mindere militairen in de schaduw wordt gesteld. 15 lett. m. Omtrent deze wordt de opmerking gemaakt, dat het goed ware geweest te zeggen wat men door „rizophoren" verstaat. Zulk eene toevoeging is minder noodig, omdat men mag aannemen, dat zij die eene tactische verkenning moeten maken uit de Terrein- leer weten wat „rizophoren" zijn. Dat niet aannemende, zou ook eene beschrijving moeten worden opgenomen van „aloë." Deze beschrijvingen zouden bovendien niet moeten voorkomen in 15, waarin alleen de bijzonderheden worden vermeld, waarop bij eene tactische verkenning moet worden gelet. Verder wordt gezegd, dat de omschrijving van „dijkjes of galan- gans" beter in 3 op hare plaats ware geweest dan in 15 lett. 1. Dit wordt niet ingezien. Onder „galangans" worden verstaan aardophoogingen in sawah- t er rein, om het water voor den rijstbouw tijdelijk op te houden, ter wijl „dijkjes" zijn aardophoogingen als waterkeering in het algemeen of als wegen door moerassige gedeelten van den bodem. Ten rechte werd dan ook in de beschrijving van „droge vlakten" (2e alinea van §3) gezegd, „dat zij doorheggen (paggers), struik gewas, galangansenz. in grootere of kleinere gedeelten zijn ver beeld", terwijl in §15 lett, 1 met opzet onderscheid is gemaakt tus- schen dijkjes en galangansomdat beide soorten van aardophoo gingen in moerassen kunnen worden aangetroffen en van belang te achten zijn bij eene tactische verkenning. §16. Dat in deze paragraaf gesproken wordt van „gemeente" en dat „schapen", als tot den veestapel behoorende, zijn vermeld, wordt niet goedgekeurdomdat het eerste letterlijk is overgenomen uit het Nederlandsche Voorschrift en omdat „schapen" als voedingsar tikelen in den Indischen archipel buiten beschouwing kunnen blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 15