150 verscholen. Eens zelfs waagde de vijand zich in 't open veld en dwong hij de colonne de gevechtsstelling aan te nemen. Op dien te- rugmarsch werden 3 onderofficieren en manschappen gewond. Na den Luitenant-Kolonel Docters van Leeuwen de noodige be velen te hebben gegeven omtrent het bezetten van de koewala Tam- boewa, keerde ook de Bevelhebber naar het strandbivouac terug. De positie aan de koewala Tamboewa werd thans tot operatie basis ingericht. Van hier zouden de operatiën naar het binnenland plaats hebben. Het hoofdkwartier moest dus van het strandbivouac derwaarts worden verplaatst. Onmiddellijk na terugkomst van den Bevelhebber op het strandbivouac werden de noodige bevelen daar toe gegeven. Vooreerst moest alle voorraad naar de koewala Tam boewa worden getransporteerd. Om dit behoorlijk onder dak te brengenalsmede voor het noodige logies van troepen en zieken zorg te dragen, werd den len Luitenant der Genie J. H. Ten Hoet opgedragen, hutten te doen bouwen in de nieuwe positie. In opgewekte stemming toog ieder aan den arbeid, om aldaar alles zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. Veel had dat vlug werken te danken aan den beteren toestand van het weder op de kust. De zee was als door een tooverslag tot bedaren gekomen. In den nacht van 19 op 20 Augustus had de sterke deining opge houden en de hevige branding voor eene zachte kabbeling plaats ge maakt. Thans kon men met alle soorten van sloepen het strand naderen, waardoor men de gelegenheid had, om eerstens alles weer naar boord der schepen terug te brengen, hetgeen thans aan 't strand niet meer hoog noodig wasen voorts de lastigste voorwerpendie men aan wal moest gebruiken, benevens de materialen voor het bouwen van logies en magazijnen naar de koewala Tamboewa met sloepen te transporteeren. Op last van den Bevelhebber werden van Kota-Radja de noodige officieren, benevens 200 onderofficieren en manschappen ontboden, om de geleden verliezen aan te vullen en voorts daarvan eene vaste be zetting te vormen voor de in Samalangan op te richten versterking- Van af den 20en Augustus bleven vóór de koewala Tamboewa 3 oorlogsschepen gestationeerd. Zoowel in die positie als in het te verlaten strandbivouac heersch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 161