152 I)e voor dat doel uitgevaardigde bevelen kwamen in 't kort hierop neder. Alvorens de balei te kunnen bereiken, moest men zich meester maken van de kampongs Tamboewa en Roem; daardoor was men tegelijk meester van de groote sawahvlakte, waarover de balei ge- makkelijk te bereiken zoude zijn. Yoor de bemachtiging van de kampongs Tamboewa en Roem werden twee colonnes bestemd. De eerste onder de bevelen van den Majoor Yan Dompseler sterk 3 compagnieën van het 2e en 2 com pagnieën van het 8e Bataljon, benevens een sectie bergartillerie, een detachement genietroepen en eene ambulance enz. ontving de opdracht, uit het strandbivouac langs den vroeger verkenden weg in zuidwestelijke richting de kampong Tamboewa te bereiken en deze in den rug te nemen, om vervolgens in westelijke richting naar de balei door te dringen. Deze operatie moest in verband geschieden met de aan den Luitenant-Kolonel Docters van Leeuwen gegeven opdracht, die met de tweede colonne sterk 3 compagnieën van het 3e Bataljon, benevens een sectie bergartillerie en eene am bulance enz. uit Roemah Sentot in zuidelijke richting het front van de kampong Tamboewa moest aanvallen. De commandant der Marine werd uitgenoodigd, in den vroegen morgen van den 26en Au gustus eenige oorlogsschepen langs de kust van Samalangan te doen stoomen en door een flink granaatvuur al de te bereiken kampongs te bestoken; dit vuur moest tot 7 ure des morgens worden doorge zet, daar men op dat uur rekende, dat de in beweging zijnde troe penmacht reeds te ver het binnenland ingedrongen zoude zijn, om dat vuur zonder gevaar voor die troepenmacht langer door te zetten. Roemah Sentot en de koewala Tamboewa bleven gedurende deze operatie voorloopig bezet door 2 compagnieën van het 8e Bataljon; terwijl in het strandbivouac de 200 man achterbleven, die van Kota- Radja ontboden en inmiddels aangekomen waren. Den commandant van dit detachement werd gelast, zoodra de ageerende troepenmacht dit bivouac had verlaten, het geheel op te breken, al wat nog bruik baar was, in gereed liggende sloepen te bergen of met de achtergelaten dwangarbeiders naar de koewala Tamboewa te transporteeren. De groote hoeveelheid door onze troepen gebruikte glasscherven moest in

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 163