157 vervolgen, door de kampong Manei aan te tasten en te nemen en vervolgens naar de balei op te rukken. De colonnes behielden hare samenstelling, zooals vóór het begin der operatiën was bepaald. Met het oog op het terrein eeue tamelijk breede, geheel opene sawahvlakte kwam het den Bevelhebber wenschelijk voor, de beide colonnes in nagenoeg evenwijdige strekking, dus in linie, tegen Manei te laten oprukken; het aanvalsfront werd daardoor, evenals onze vuuruitwerkinggrooter en dus die des vijands minder nadeelig. De Luitenant-Kolonel Docters van Leeuwen ontving den last, met zijne colonne uit de kampong Tamboewa in zuidelijke richting op de vlakte te deboucheerendeze een paar honderd passen in die richting over te trekken en dan in westelijke richting tegen de kampong Manei op te rukken. De Majoor Van Dompseler kreeg de opdrachtrechtstreeks uit Tamboewa naar Manei op te rukken zoodra hij ontwaardde, dat de colonne-Doc.ters van Leeuwen hare directie naar het westen nam. Deze colonne ging dus het eerst op marsch en werd door den Chef van den Staf geobserveerd, ten einde het oogenblik te bepalenwaarop zich de colonne-Van Dompseler in beweging moest stellen. De colonne-Docters van Leeuwen marcheerde in pelotonscolonne over de eenigszins drassige sawah, trok een paar honderd meters ten zuiden van Tamboewa een moerassig beekje over en boog toen hare richting eenigszins naar het westen omdoch hield naar het oordeel van den Chef van den Staf nog te veel zuidwaarts aan, waar door zij gevaar liep, aan haar linkerflank te veel bedreigd te zullen worden. Dientengevolge moest den Luitenant-Kolonel Docters van Leeuwen de last worden gegeven, zij ue marschricliting onmiddellijk te wijzigen in den geest, zooals hem aanvankelijk was bevolen. De Kapitein van den generalen staf Prins kreeg last, die order over te brengen. Een compagnie van het 8° Bataljon werd dien officier van de colonne-Van Dompseler medegegeven als geleide. Zoodra die compagnie afmarcheerde, stelde zich ook laatstgenoemde colonne in beweging. Die colonne was genoodzaakt, in de dichtbegroeide kampong een smal voetpad te volgen, waarop ternauwernood twee man in front konden marcheeren. Voorhoede, hoofdtroep, achterhoede, alles smolt 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 168