159 schets op de schaal 1 40000 en zwenkte toen noordwaarts, totdat zij een voetpad bereikte, dat in westelijke richting liep. Dit pad werd toen ingeslagen. Nadat de colonne behoorlijk hare nieuwe marschin- deeling en marschvorm had, trachtte de Chef van den Staf zich naar het hoofd te begeven, hetgeen op het smalle pad niet gemakkelijk en spoedig geschiedde. Langzaam schreed intusschen de colonne-Van Dompseler voor waarts. Van den vijand werd niets bespeurd. Op het in westelijke richting gaande voetpad ten zuiden van de des morgens door het 3e Bataljon genomen drie vijandelijke versterkingen gelegen, ging die colonne enkele huizen voorbij, die verkend werden. In eene woning vond men eene tamelijk groote hoeveelheid wapens en muni tie, hetgeen den Chef van den Staf werd medegedeelddeze stelde alstoen een onderzoek in en gaf de noodige bevelen, om een en an der onschadelijk te maken; kruit en lood werden in een put geworpen en de wapens vernietigd. Die woning stond ongeveer halverwege tussehen de randen van de smalle kampongstrook, die de colonne toen doortrok. Nauwelijks had de Chef van den Staf die woning verlaten, om zijn marsch te vervolgen, toen eensklaps aan het hoofd der colonne een vrij fel geweervuur werd gehoord. De Chef van den Staf spoedde zich daarop zoo snel mogelijk naar voren, om te onderzoeken, wat er gaande was. Ternauwernood uit den kampongrand getreden en het voetpad vervolgende, dat daar door eenigszins lager gelegen terrein en laag kreupelhout liep, ontmoette hij den Kolonel Van der Heijden, die door een kogelschot in het linkeroog gevaarlijk gewond was en, door twee officieren gesteund, naar de ambulance werd gebracht. Een oogenblik hield de Chef van den Staf zich bij den Bevelhebber op, gaf de noodige bevelen, om zoo spoedig mogelijk den officier van gezondheid te waarschuwen en deelde vervolgens den Bevel hebber mede, dat hij zich onmiddellijk naar het gevechtsterrein zoude begeven, om daar het bevel op zich te nemen. Aldaar aangekomen, vond de Chef van den Staf reeds de voor- Op de hierbij gevoegde schets aangegeven met +-+-+ (gedeeltelijk, voor zooverre de nieuwe route der colonne door die kampong liep), omdat de oorspronkelijk op de officieele sehet9 aangegeven route foutief is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 170