161 bamboezen loopbrug, de hoofdversterking, van waaruit het terrein in drie richtingen werd beheerscht. De hoogte harer wallen bedroeg 2 M., de dikte 1£ M., op de berm was dichte bamboe-doeri aangeplant; vóór de berm had men, naar de zijde des aanvallers, de gracht. Yerhakkingen van bamboe-doeri werden overal aange troffen. De hoofdversterking bestond uit twee naast elkander lig gende redoutes, door één enkele borstwering van elkander gescheiden. In den zuidwestersaillant van beide redoutes vond men een uitgang. Bij de oostelijke redoute werd die uitgang beschermd door eene traverse, waarin eene opening was gemaakt als embrasure voor een koperen veldvuurmond van 3 'CC op affuit met raden. Nabij, dezen vuurmond bevond zich eene ingraving of granaatvrije wijkplaats, met de opening naar het zuiden, I j. M. diep en voldoende ruimte aan biedende tot kazerneering van een 12tal personen. Onze troepen vonden er baleh-baleh's en legmatjes in. Dergelijke granaatvrije wijkplaatsen, waarvan er verscheidene in Samalangan werden aange troffen, zijn meer dan waarschijnlijk enkel en alleen aangelegd met het doel, om aanvoerders en enkelen der bezetting van die vijandelijke bentings tegen het granaatvuur onzer oorlogsschepen te beveiligen. Langs de noorderfacen van beide hierbedoelde redoutes stonden slaapplaatsen. Beide redoutes één stelling uitmakende werden Kota blang Temoelit genoemd. Het heeft onzen troepen een harde strijd gekost, alvorens zij van die positie meester waren. Kort na het. sneuvelen van den Luitenant Broker werd de L Lui tenant der Artillerie Granpré Molière zwaar gewond; een paar uren later stierf hij. Behalve deze twee officieren waren gedurende de eerste oogeublikken van het gevecht geenè andere officiereu op het terrein aanwezig dan de Kolonel Van der Heijden en zijn adjudant, de Luitenant Sol. Toen de Chef van den Staf op dat terrein kwamvond hij er de navolgende troepen a. de sectie Artillerie, opgesteld ongeveer 150 M. ten zuiden van Temoelit en vurende in westelijke richting; bij deze Artillerie be- Zie voor de details de hierbijgevoegde teekening.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 172