6 Dit terreinvoorwerp is dus aangeteekend met aanduiding van eene bijzonderheid. 24. Dat op het Model voor een rapportkaart gedrukt is vBrigade", kon niet onopgemerkt worden gelaten. Als hoofdgrief daartegen wordt aangeteekend, dat de brigade-indeeling der Atjeh- expeditie daartoe aanleiding zou hebben gegeven. Eensdeels is dit zóó; doch daarbij is ook niet over het hoofd geziendat bij eventueelen oorlog tegen een buitenlandschen vijand de legermacht op Java wel in eenige brigades zal worden gesplitst, om West-, Midden- en Oost-Java te verdedigen. 26. De aanmerking op dit artikel behelst alleen de aanteekening van eene verwijzing naar 389 instede van naar 289dus eene aanvulling van de errata, en voorts eene aanbeveling van de zooge naamde kopieerboekjes. Die boekjes zijn goed voor kleine berichten, doch onvoldoende voor veldwacht- of andere rapporten van eenigen omvang. De gebruiksaanwijzing laat ook te wenschen over, daar het niet onverschillig is, hoe het geolied blaadje onder het bovenste blad wit papier wordt gelegdom op het volgende blad een behoor lijken afdruk te krijgenterwijl eene lezing van die gebruiksaanwijzing op de wijze als door den beoordeelaar de 2e alinea van 9 is opge vat, tot eene verrassende uitkomst zal leiden. 11' Hoofdstuk. Marschen. 30. "Voor de in deze opgenomen bepaling wordt eene wijzi ging noodzakelijk geacht en wel in dien zin, dat de commandant eener colonne iederen meerdere in rang, welken hij ontmoet, den militairen groet geeft en hem tevens rapport doet omtrent het doel van den marsch. Het motief daarvoor is, dat die handelwijze als meer „militairement en beleefder" wordt beschouwd, en ook omdat het in Duitschland zóó is. Omtrent het eerste motief moeten wij opmerken, dat de voorschrif ten den velddienst betreffende niet de strekking moeten hebben, om den militairen geest bij den troCfp op te wekken, omdat men moet aan nemen dat deze reeds voldoende is ontwikkeld als de militairen tot

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 17