174 zij liadden geen ander doel dan het land te leeren kennenvan onze zijde had de bevolking daarbij geen overlast te vreezenmaar daarentegen zou bij de minste aanranding harerzijds ook van onzen kant geene genade worden geschonken. Tevens werd den vorst gezegd, dat het voornemen bestond, die verkenningen tot aan het gebergte uit te strekken, omdat zooals de Chef van den Staf zeidede Bevelhebber der troepenmacht gaarne den oorsprong der Samalangan-rivier wenschte te zien. De tegen het einde van September invallende regens hebben, helaas, belet, die verkenningen verder te vervolgen. De sawahs, aanvankelijk droog, werden toen zoo drassig, dat ze niet meer waren te begaan en de zieken hand over hand toenamen. Tsiet altijd liepen die verkenningen ongestoord af. Bij eene dei- eersten, een paar dagen nadat onze troepen Tangsoer hadden bezet, werd een verkenningsdetachement, sterk 1 compagnie, uitgezonden en de 2« Luitenant J. J. P. Buhlman verraderlijk aangevallen en gewond. De compagnie, die op de sawah eenige oogenblikken had gerust, stond in sectiecolonne aangetreden, met de officieren voor het front hunner afdeelingen. Op de flanken dezer colonne stonden eenige Atjehsche hoofden met hunne volgelingen naar den troep te zien. Eensklaps en geheel onverwachts sprong een Atjeher uit de samen gevloeide menigte vooruit, rende tegen den troep in, trok eene kris onder zijne kleereu te voorschijn en viel den Luitenant Buhlman aan, dezen officier een paar malen in zijn gezicht wonden toebrengende. Een onderofficier en een paar soldaten grepen den Atjeher aan en maakten hem met de bajonet af. De ontsteltenis was bij de samen gevloeide menigte grooter dan bij den troep. De Atjehers bleven gelukkig allen op hunne plaats en rustig; anders ware hier een bloedbad aangericht. Bij onderzoek bleek, dat de aanvallende Atjeher uit Merdoe afkomstig was, wiens broeder in het gevecht bij Temoelit was gesneuveld. Hij had den dood zijns broeders op die wijze willen wreken. Den 5en September had een vrij sterk detachement, waarbij ook de Chef van den Staf tegenwoordig was, tamelijk ver binnenslands eene verkenning gemaakt. Op haren terugmarsch werd deze troepen macht ten zuiden van de kampong Angking onverwachts op hare linkerflank uit lilla's beschoten, waardoor 2 man zwaar gewond werden. De Chef van den Staf liet haar onmiddellijk halt houden en vervol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 185