7 de velddienstoefeningen worden geroepen. Die voorschriften moeten in de eerste plaats uitvoerbaar wezen en niet ten nadeele strekken van den dienst. En dit laatste is toch het geval met de voorgestelde wijziging Om dit aan te toonen, blijven wij bij het voorbeeld door den be- oordeelaar aangehaald en stellen ons voordat een sergeant of 2U luitenant, met een detachement van Toengkoep terugkeerendetegen 6 uur li. m. de poort van Panteh Perak binnenrukt ennaarNesoeh of het kampement te kampong Gedah marcheert. Op dat traject zal hij dan minstens 25 malen moeten halt houden, om iederen meerdere in rang het militair saluut te brengen en mede te deelen, dat hij sergeant of 2e luitenant is en naar zijn kampement terugkeert. Zeer zeker zal zoo iets niet strekken, om de vermoeide soldaten op te wekken. Het tweede motief komt ons niet consequent voor, wanneer wij in aanmerking nemendat een Nederlandsch voorschrift voor den velddienst, dat een in waarheid uitstekende leercursus genoemd wordt, bij de samenstelling van een soortgelijk voorschrift voor het Indische Leger niet als grondslag mag worden genomen, omdat het niet „In disch" is. 37. Het marcheeren met een breed front (met afdeelingen) is te verkiezenomdat daarbij de afstanden beter worden onderhouden en dus de slagvaardigheid van den troep wordt bevorderd. In de colonneformatie toch is het onderhouden van de afstanden tusschen de afdeelingen afhankelijk van de guidesterwijl bij den flankmarsch de rotten den afstand moeten onderhouden. Doch daarmede is niet gezegd, dat die formatie steeds moet wor den in acht genomen. Integendeelde volgende alinea's van deze zeggen voldoende duidelijkdat van die formatie in den regel geen gebruik gemaakt zal kunnen worden. Ook de motieven voor eene wijziging van dit voorschrift komen niet afdoende voor. Ten eerste heeft het vertelseltje omtrent den onbekenden Franschen Generaal al zeer weinig waarde, zoolang niet blijkt hoedanig de weg was, waarlangs gemarcheerd werd. En ten tweede gaat het niet aan om in een voorschrift voor den velddienst eene marschformatie (met verdubbelde rotten of uit de flank) aan te geven voor het geval men

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 18