180 publiek te bevredigen, waarbij mij, om maar dadelijk iets te noemen, Makart's meesterstuk, voorstellende den intocht van Karei V te Antwerpen, voor den geest komt. Doch laat ik na deze digre ssie terugkeeren tot Uwe Samalangan- schilderij. Dat de hoofdpersoon bij dat wapenfeit, ondanks herhaalden aan drang, zich geheel wenschte te onthouden van het geven van inlich tingen, de daarvoor bestaande en U bekende motieven werden ten laatste door U volkomen gebillijkt en geëerbiedigd. Maar ik herhaal nogmaals, van zooveel anderen had men geheel anders mogen verwachten. Gelukkig althans dat Gij ten slotte, zoo wel van den tweeden persoon bij dien krijgstocht als van vele andere officieren, ook van onze vloot, de noodige gegevens en gewenschte medewerking mocht ontvangen. Zonder hier van andere moeilijkheden te gewagen, wil ik nog slechts aanhalen, hoe de onbekendheid van den schilder de Heer Jules Garnier met de natuur van hot keerkringslandhet niet aanwezig- zijn in onze musea van doeken, die zelfs hiervan een goed en alge meen denkbeeld geven; het niet bestaan van eene zelfs eenigszins vertrouwbare landschapschets van de toenmalige gevechtsterreinen nabij Samalangan, eene groote deceptie voor den schilder, die zich, als Franschman, dat zoo geheel anders had voorgesteld, hoe deze en andere omstandigheden telkens bezwaren voor eene goede uit voering deden verrijzen. Maar zonder U aan die hinderpalen te storen, zijt Ge met vertrou wen en volharding werkzaam gebleven, om Uw doel te bereiken. Zelfs toen ik eens, ontstemd over de geringe medewerking, die U ten deel viel, het denkbeeld in overweging gaf, eene andere episode uit onze Indische krijgsgeschiedenis tot onderwerp voor Uwe schilderij te kiezen, luidde Uw antwoord, dat de hoop nog niet door U werd opgegeven, om het eens voorgenomen Samalangan-plan te vol voeren. En mocht dat niet gelukken, dan zoudt Ge hoe ongaarne Ik noemde U daartoe de vermeestering van den tempel en de sterke stelling 4e Kesoemba (Bali, 24 Mei 1849), het laatste wapenfeit van den in Indië nog niet geëvenaarden Generaal Michiels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 191