8 gevaar loopt van op beide flanken te worden bestooktomdat juist zulk een voorschrift de maatregelen vaststelt, om onder alle omstan digheden zooveel mogelijk gevrijwaard te zijn onvoorbereid in gevecht te worden gewikkeld. Door zoo iets te doen, zou men gaan hinken op twee gedachten en gevaar loopen het meest rationeele „den marschveiligheidsdienst" te veronachtzamen 53. De laatste alinea van deze doet volgens den beoordeelaar onwillekeurig denken aan „bombast" tegenover oningewijden, die niet weten, dat het Indische Leger er geen colonnes van eenige brigades op nahoudt. Ter zake wordt verwezen naar de toelichting op de gemaakte be merking op 24, waaruit blijkt, dat in 1874 in Atjeh eene colonne geageerd heeft, welke uit meer dan eene brigade bestond en dat dit geval zich ook in Midden-Java kan voordoen in een oorlog tegen een buitenlandschen vijand. 57 en 58. In deze handelende over „Marschdiscipline en gezondheidsmaatregelen", had de beoordeelaar gaarne zieri opgenomen een voorschrift betreffende hetgeen de soldaat te velde mede mag ne men (mag medenemen?) en mede moet nemen (moet medenemen?) Een voorschrift als hier bedoeld zou al zeer slecht in deze pas sen, daar deze betrekking hebben op een marcheerenden troep, die hoogstens de gepakte ransels kan medenemen. Wat daarin moet gepakt worden, is aangegeven in art. 158 van het Reglement op deu Inwendigen Dienst der Infanterie. Tn gewone omstandigheden zal een soldaat, te velde trekkende, zijne geheele uitrusting moeten medenemen, vroor zoover deze, be halve hetgeen waarmede hij gekleed is, in den ransel en de kleeding- tasch kan worden geborgen. Wat hij verder mag medenemen, is van zoovele omstandigheden afhankelijk, dat dit moeilijk kan wor den omschreven. Ook is het soms zelfs niet mogelijk, dat de sol daat, te velde trekkende, de kleedingtasch medeneemt. Uit een en ander blijkt, dat het beter is in dit opzicht niet te veel te bepalen. Ook een ander punt had hier, volgens het beweren van den be oordeelaar, moeten omschreven zijn, nh hoe kapot en sprei worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 19