191 - Voor zoover mij eu anderen bekend is, zal dus Uwe schilderij van Samalangan thans het derde doek zijn in geheel Nederland, dat een wapenfeit of eene belangrijke gebeurtenis uit onze O. I. krijgsgeschie denis tot onderwerp heeft. Niemand zal dus voorzeker kunnen kla gen, dat hier en in dit opzicht overdaad heerscht. Bene gemeenzame spreekwijze zegt: alle goede dingen bestaan uit drie. Het moge waar zijn, en wij zullen trachten ons met dien schialen tioost tevreden te stellen, omdat wij helaas! vreezen, dat voorloopig niet op vermeerdering is te hopen; maar wij herhalen, dat dit dï ietal schilderijen toch zeker niet te veel is, in vergelijking met het ontelbaar aantal andere doeken. Niet te veel voor een land, dat in den vreemde tegenwoordig no°' het meest, hetzij te recht of ten onrechte, om zijnen rijkdom wordt genoemd (1). Zekei niet te veel voor een land, dat zoo groot is geworden, juist door die koloniën, in welks bezit het zich bijna drie eeuiven mag verheugen. Zekei niet te veel, wanneer wij uit onze geheelezoo weinig ge kende koloniale geschiedenis weten, dat ons onmetelijk eilandenrijk steeds met de wapens in de hand en als 't ware voet voor voet moest vcioverd worden, ten koste van het bloed van duizenden van Neerlands zonen en van zooveel andere braven, die daar onze krijgs- broeders waren. Zeker niet te veel, wanneer wij uit diezelfde geschiedenis weten, dat zoowel in vroegere eeuwen als in de tegenwoordige op ontelbare schitterende wapenfeiten valt te wijzen, wier groote waarde zelfs meer dan eens op warme en welsprekende wijze door onzen oppersten land- en krijgsheer werd erkend. Zoo vond Z. M. Kouing A\ illem III, reeds kort na zijne troons bestijging, in den roemvollen derden Balischen krijgstocht gegronde aanleiding om eene Dagorder te richten tot de officieren, onderoffi- (1) De cijfers, waarmede in de laatste jaren onze staatsbegrootingen sluiten, zouden aan toenemende verarming moeten doen denken, althans indien wij niet wisten, dat zij liet gevolg zijn van schandelijke geldverspillingen, die juist niet altijd in cijfers op die begrootingen voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 202