9 gedragen, wanneer deze „en bandoulière" worden medegevoerd. O. i. is dit niet noodig, omdat de punten 4 en 7 van 58 ge noegzaam aanduiden, dat liet dadelijk gebruik van het geweer door niets mag worden belemmerd en dat de marsclivaardigheid niet mag worden geschaad. Bovendien gaat het niet aan, voor elke afwijking van den regel een afzonderlijk voorschrift te maken, ook omdat men mag aannemen dat hij, die zulke afwijkingen gelast, ook maatregelen zal weten te nemen, om de mogelijke nadeelige gevolgen te voorkomen. In punt 4 van 58 is niet de bepaling overgenomen, dat buiten de bewoonde plaatsen de bajonet moet worden afgenomen. Dit heeft aanleiding gegeven tot de vraag, of hier gedacht moet worden aan angstvalligheid, dat de troep uit gemakzucht, somwijlen ook in 's vijands nabijheid zonder de bajonet op het geweer zoude marchee- ren of dat het in de bedoeling ligt, den troep bij oefeningsmarschon (in vredestijd) juist zóó te doen marcheeren, als dit in oorlogstijd moet geschieden. Het antwoord op deze vragen zullen wij schuldig blijven. Alleen wordt opgemerkt, dat in Indië de bajonetscheede niet tot de uit rusting van den man behoort, en dat uit lett. e der A. O. van 1844 ht°. 4 4 moet worden opgemaakt, dat destijds reeds was bepaald, dat de bajonet steeds op het geweer moest worden gedragen. 58 punt 11. De maatregel hierin aangegeven om het verband van eene sterke colonne, in bedekt terrein marcheerende, te bewa ren, wordt onvoldoende geacht en ten bewijze daarvan een voorbeeld aangehaald van eene colonne, waarbij in het geheel geen maatregelen waren genomenom dat verband te bewaren. Dit bewijst dus niets. Gaarne willen wij toegeven, dat de voorgeschreven voorzorgsmaat regel op zich zelf genomen niet afdoende is, om den juisten weg aan te duiden aan de volgende afdeelingen, wanneer langs bosch- of kampongpaden wordt gemarcheerd. Doch daarbij is in 175 punt 1 opgenomen, dat de spits in onbekende terreinen door het afkappen van takken of het merken van hoornen als anderszins zorgen zal, den afgelegden weg ook zonder gidsen te kunnen vinden, en aan de volgende afdeelingen den te volgen weg aan te duiden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 20