10 Dat deze bepaling eerst in 175 is opgenomen, is natuurlijk, daar deze maatregelen, moetende genomen worden door de aau de colonne voorafgaande afdeeling, ook behooren te worden vermeld ter plaatse, waar de verplichtingen van die afdeeling worden omschreven. Bovendien is in 18 onder het hoofd „Oriëuteeren" vermeld: „Op weg is het aan te bevelenden gevolgden weg aan te duiden door het afkappen van eenig struikgewas of eenige boomtakken". Deze voorschriften en het bepaalde in puijt 10 van 58 trouw opvolgende, zal het verband in eene colonne zeker behouden blijven. In het voorschrift van 58 punt 12 wordt aanleiding gevonden tot de opmerkingen, dat de veldflesch minstens anderhalf maal grooter moet zijn, en dat in het Voorschrift op den velddienst een wenk moet voorkomen aan de colonne- en patrouillecommandanten, dat het medenemen van veel water eene zaak is van het hoogste belang, wanneer een zware marsch moet worden ondernomendat bij gebrek aan drinkwater het zingen en spreken moet worden tegengegaan en dat het aan te bevelen is, in enkele gevallen drinkwater in kookketels mede te nemen. De opmerking omtrent de grootte van de veldflesch zullen wij onbesproken laten. Wenken voor de colonne- en patrouillecommandanten voor het medenemen van drank en voor de aanvulling daarvan vinden wij in 55, 58 punt 8 en 12 en in de 7° alinea (1) van 59, welke bepalingen voor militairen, doordrongen van hun plicht, voldoende zijn. Eene bepaling, dat bij gebrek aan drinkwater het ziDgen en praten in de colonne moet worden tegengegaan, zal nadeelig werken op de stemming bij den troep en is dus in strijd met punt 4 van 58, welke bepaling vooral aanbeveling verdient als de troep zwaar ver moeid is en gebrek aan drinkwater heeft. De voorgestelde bepaling komt bovendien overbodig voor, daar gebrek aan drinkwater gewoonlijk gepaard gaat met vermoeidheid (1) I)e 7e alinea van 59 is niet gelijkluidend met punt 12 van 58. Dit zou later tot eene opmerking kunnen leiden. Daarom wordt hier aangeteekend, dat in de 7e alinea van 59 het „water" is weggelaten, omdat men, op marsch zijnde, niet steeds in de gelegenheid is, gezuiverd water te krijgen en het derhalve raadzaam is koffie of thee mede te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 21