210 Al kan het nu wel niet in de bedoeling liggen, de slechten onder onze Indo-Europeanen jongeheeren te noemen; en al kan het woord Sinjoals hebbende niets met het Zuid-Amerikaansche woord Sinjoe te maken, geen der met ons gelijkgestelden beleedigenreden waarom wij, die toch waarlijk niet bezig zijn hatelijkheden aan hun adres te zeggen, aan het hoofd van dit opstel opzettelijk het woord Sinjokorpsen hebben gebezigd toch zou het goed zijn, ter vermijding van verkeerde opvatting, met dat woord of die benaming te breken en haar voortaan alleen aan de baboes over te laten. De benaming Inlandsche kinderendie voor mannen nogal kinderachtig klinkt en een Charles Nodierals hij hen gekend had, misschien in verlegenheid zou hebben gebracht, toen hij deze liefelijke, juist gekozen woorden had neergeschreven: „On m'a demandé quel- „quefois si j'aimais les enfants. Je le crois bien; ils ne sont pas „encore hommes omvat ook niet alle hier geborenen. Zoodat alleen de onwelluidende benaming of aanduiding der bedoelden: „met den Europeaan gelijkgesteld" aan dien eisch beantwoordt. Bescheiden onderwerpen wij daarom aan het oordeel van bevoegden en belangstellenden in deze, of die benaming niet door die van Creool die officieel in alle Engelsche en Fransche bezittingen voor alle af stammelingen van Europeanen geldende is, zou te vervangen zijn. Hadden wij ons niet reeds een zoo gerekte afwijking van ons eigenlijke onderwerp veroorloofd, gaarne zouden wij verder aantoonen, dat deze naamsvervanging geenszins van een zoo ondergeschikt belang moet worden geacht, als oppervlakkig mogelijk wel wordt veronder steld. Wij keeren dus tot onze als militair besprokene Indo-Europeanen terug. In vroegere jaren, toen er onder Europeanen in deze gewesten nog groote welvaart heerschte; toen een ieder, die werken en zich goed gedragen wilde, onder dak kwamtoen het reizen over zee nog uitsluitend per zeilschip geschiedde; toen schier ieder nieuw aan komende Nederlander welwillend werd bejegend en zich een middel van bestaan wist te verwerven, toen waren fatsoenlijke Indo-Euro peanen, als Hollandsch sprekende en de adat en taal van den In lander kennende, zeer gewild. Algemeen hadden zij een toereikend

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 221