217 bereiktezoo kan men voldoende nagaanwaar die honderden ge bleven zijn. Wanneer men de Heer Timmermans nu maar weer de dwa ling ziet neerschrijven: „zij (de rondloopers) nemen met den dag toe" en men in 'toog houdt, dat zij, die toch geen dieven zijn, het voor hun bestaan benoodigde niet uit den hemel zien dalen (de mannatijd is voorbij) terwijl, zooals nog onlangs in dit tijdschrift door den Heer Ni clou, op pag. 351 van No. 10 van 1883, werd gezegd, zelfs eene Javaansche huishouding met drie kinderen te Batavia thans minstens f 30 's maands behoeft om rond te komenalsdan kan men die dwaling onaangeroerd latendaar zij voldoende aan een ieder in 't oog moet springen. De lezer heeft nu ontwaard, datevenals thans verschillende af- makingscommissiën in zake veepest ontbonden zijnwijl er geen buffels meer waren om af te makenelk besluit omtrent de voorgestelde werving in portefeuille kan worden gehouden. Het denkbeeld om een voldoend aantal geschikte Indo-Europeanen van jeugdigen leeftijd tot militair op te leidenis niet alleen uitste kend, maar volstrekt geen luchtkasteel. Wij zijn zelfs overtuigd, dat, als men dit nu eens flink weet uit te voeren, binnen weinige jaren het jaarlijks contingent Europeesche militairen aanzienlijk zal kunnen worden verminderd; waarmede wij niet bedoelen dat de le- gersterkte voor deze gewesten toereikend is, maar alleen dat, die sterkte vastgesteld zijndeeen grooter gedeelte door Indo-Europeanen zal worden ingenomen. Men zal dan in de toekomst altijd een ruim aantal kranige soldaatjesde fine fleur van het Leger in reserve hebben. Drie instructiekorpsen met dat doel op de drie hoofdplaatsen van Java opgericht, waarbij jongelingen tusschen de veertien en zeventien jaren, ook die van Gombong op dien leeftijd, worden aan genomen, om op hun achttiende jaar in 't Leger te worden inge deeld; waarbij niet te streng, maar even alsof het een gewoon depöt- bataljon ware, doch onder beter disciplinair, onder zedelijk toezicht wordt gediend; geen viermurenstelsel wordt gehandhaafd; maar juist ten sterkste, vooral door een nette, aanlokkelijke uniformhet netjes en fatsoenlijk in 't publiek verschijnen wordt bevorderden praetisch en theoretisch uitsluitend datgene wordt geleérdwat tot en met den

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 228