227 was, dan nog werd die fout zóó tijdig hersteld, dat zij niet de gevol gen kan hebben gehad, die de Heer K. er aan. toeschrijft. Zeker heeft de geachte spreker in het vuur zijner rede niet gedacht aan de proclamatie van den 23sten April 1874, waarin aan de hoofden en het volk van de drie sagies in Groot-Atjeh duidelijk wordt verklaard, dat wij noch rechtstreeksch bestuur, noch voordeel verlangen, ons niet met de volksgebruiken en huishoudelijke zaken wenschen in te laten, en bereid zijn, onder onze heerschappij het bestuur over de drie sagies aan een der door de bevolking en de hoofden meest vertrouwde hoofden op te dragen. De Heer K., die de proclamatie van 12 Fe bruari 1874 als eene fout beschouwt, heeft, door van de proclamatie van 23 April 1874 niet te gewagen, mijns inziens, gehandeld als iemand, die in de eerste uitgave van het een of ander geschrift eene misstelling aantreft, welke in eene volgende editie is verbeterd, en die desniettegenstaande op grond van die misstelling blijft voortre- deneeren. 't Is er dan ook verre af, dat de proclamatie van 12 Februari 1874 aanleiding zoude hebben gegeven tot de door den generaal Pel en later beoogde politiek van agressie. Lees de geschriften, die tijdens en in de eerste jaren na de tweede expeditie tegen Atjeh tegen den generaal Van Swieten het licht zagen, en nergens zult gij de weeklacht vinden: „Gij hebt verklaard, dat gij Atjeh onder „Uw bestuur naamt, en daarom zijn wij verplicht vooruit te gaan' Noch „Een Patriot", noch de Heer Jeekel, noch Brutus, noch de generaal Booms, noch de Heer Yan Rees, noch zelfs de oud minister Van Goltstein in zijn „Atjeh sedert April 1874" gewagen er van. Schering en inslag van hunne opstellen is: „wij moeten „vooruit; vooruit om den vijand geduchte slagen toe te brengen, „zijne oogsten en kampongs te vernielen; ziekelijke philanthropie ter zijde te stellen, in één woord, om Atjeh met de kracht van wape- „nen, zooals wij die begrijpen, ten onder te brengen. Dat zal goede „resultaten geven, en de onderwerping zal spoedig volgen." Maar nooit werd daarbij gezegd: „zonder de proclamatie van 12 Februari „1874 zouden we de door den generaal Yan Swieten ingenomen „stelling blijven bezetten." Blijkens het voorkomende op bladz. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 238