232 Ware de agressie geslaagd, dan hadden de voorspellingen harer voorstanders moeten bewaarheid, die harer tegenstanders moeten gelogenstraft worden. De eersten ik wij s op het programma van „Een Patriot", en op het advies, in 't laatst van 1876 uitgebracht door den woordvoerder der voorstanders van de agressie, den Heer W. A. van Rees beweerden, dat, wanneer tot op een afstand van zes en dertig palen [9f- uren] in 't binnenland zou zijn voortgerukt, het voeren van een guerilla onnoodig zoude zijn, tenzij wellicht in het laatste oogenblik, en dat, wanneer sterke colonnes, alles verbrandende en vernielende, het land zouden hebben doortrokken, de oorlog zoude geëindigd zijn, en men zich zoude kunnen terugtrekken in eene beperkte stelling, die ['t blijkt uit de afkeuring van't plan, dat de Heer W. A. van Rees toeschrijft aan den Heer Fransen van de Putte, om terug te trekken binnen eene beperkte stelling, waarvoor hij, Y. R., 4000 man noodig acht] minder dan 4000 man zou noodig maken. De laatsten de tegenstanders meenden, dat wanneer het plan der voorstanders van de agressie was ten uitvoer gelegd, het land met de bajonet ten onder gebracht, ook met de bajonet zoude moet be houden worden; en dat juist dan, en zulks vooral tengevolge van het te vuur en te zwaard vernielen en verwoesten van kampongs, voorraadschuren, oogsten enz., de guerilla-oorlog, zoodra de vijand maar eenigszins ter verademing was gekomen, heviger dan ooit zoude ontbranden. (1) Werkelijk zou de agressie geslaagd mogen worden genoemd, wanneer de vredes-fictie van 't laatst van 1879 en latei- was gebleken eene waarheid te bevattenwanneer den vijand zooveel ontzag was ingeboezemd, dat hij er ten minste in het eerste tiental jaren niet meer aan gedacht had, zich tegen ons te verzettenwanneer wij onze troepenmacht hadden kunnen verminderenzonder dat de Atjeher er nieuwen moed uit puttewanneer was gebleken, dat de (1) Zie de straks aangehaalde woorden van den generaal Van S wie ten om trent het advies van Patriot; zie Atjeh gedurende de 2e expeditie en laterbladz. 59; zie de voorspellingen van den generaal Yan Swieten op bladz 415 en 455 van De Waarheidzie den Java-Bode van den Isten Augustus 1879 zie mijn schrijven Atjeh-voorspellingen van Augustus 1881, met naschrift van September 1882, in den Java-Bode van 12 September 1882, enz., enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 243