238 en 6242 minderen met 2020 dwangarbeiders zonder geniekoelies op 1 Januari 1881en 240 officieren met 5884 minderen en 2020 dwangarbeiders op 1 Januari 1882. De voorspelling van den generaal Yan S wie ten omtrent het bloedbad, dat zou ontstaan, wanneer eenmaal de vele bataljons niet meer zouden daar zijnwerd bewaarheid. Waren die bataljons in Atjeh gebleven en voltallig gehouden het échec te Samalangan zou niet geleden zijn en Chineesche koelies, wachtposten en patrouilles zouden niet zijn aangevallen: noch onder generaal Yan der Heijden, noch later. Daar zit de quaestie. Ha de wijze, waarop Atjeh was verslagen, maar niet onderworpen, was in de eerste jaren vermindering der troe penmacht onmogelijk. Agressie-partij en voorstanders van 't civiel be stuur ik wees er reeds op hebben op een gegeven oogenblik na den veldtocht in de XXVI Moekims de handen ineengeslagenom die vermindering te doen plaats hebbenomdat beiden er belang bij had den 't te doen voorkomen, dat het vrede was, en de straf is niet uitge bleven." De Heer K. spreekt van het opheffen van posten gedurende het be stuur van den ambtenaar Pruijs van der Hoeven. "Welke posten zijn in dat tijdvak dan toch opgeheven? Pakan Badak op den 3eu April 1882 en Kroeng Kali op den 6en Maart van dat jaar. Waarom dat opheffen van Kroeng Kali Omdat de transporten van daar naar Toengkoep en vice versa telkens verliezen ledenen het nut daaraan niet geëvenredigd was. En Pakan Badak? Zie mijn stuk „Kroeng Baba, Pakan Badak en nog wat" in De Locomotief van 4 en 5 September 1883. Heeft de geachte spreker dat niet gelezen? De Heer K. schijnt ook nog te hebben gewaagd van zekere patrouille order van 1881. Heeft hij wel eens geinformeerd, hoe dat stuk is in de wereld gekomen Zeker niet. Ka het postenstelsel onder Pel streng te hebben afgekeurd, ver dedigt de Heer K. de posten, opgericht onder generaal Yan der H eij- den Deze hebben niet ten doel, onzen troepen (zooals „Een Patriot" zich verbeeldde, dat zou kunnen geschieden) rust te verschaffen't zijn eenvoudig étappe-posten. Dit herinnert mij de vraag, onlangs in een dagblad gedaan, of de posten van Lepong arra tot Tjot Basoetoel en Djerir er zijn, om de transporten of de transporten om de posten Gelukkig geeft de Heer K. de opheldering. Die postenzich opvolgende op eene lijn van

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 249