13 welke wijze beschuttingsafdaken voor bivouaceerende troepen moeten worden gemaakt, boe breed ze zijn, enz. Als een ander motief wordt de „Inleiding" aangegrepen, waaruit gelezen wordt dat het reglement ten doel heeft, de troepen te leeren o. a. hoe zij onder de meest gunstige voorwaarden met den vijand in aanraking komen. De steller van deze vraag vergist zich deerlijk, wanneer hij uit 130 geleerd heeft op welke wijze beschuttingsafdaken worden ge maakt. Daarin worden slechts de algemeene inrichting en de breedte afmetingen voor enkele gevallen aangegeven. Werd dit nu ook zóó voor de militaire bruggen gedaan, dan zou de lezer er niets wijzer door worden. Want dan zou liij kunnen vernemen hoe breed de bruggen worden gemaakt, desnoods hoe ver de jukken van elkander mogen staan en meer dergelijke zaken, maar niet hoe die jukken samengesteld en geplaatst, hoe de dek- planken bevestigd worden en meer dergelijke werkzaamheden, waar op het juist bij den bruggenbouw aankomt. En aangezien zulke voorschriftendie bovendien in een afzonderlijk voorschrift tehuis behooren, geen practisch nut hebben, wanneer ze niet volledig zijn, is het beter ze niet op te nemen in het Aooi- schrift op den velddienst, ongeacht de aanhaling uit de „Inleiding. Ook wordt nog de vraag gedaan wat „militaire" bruggen zijn en waarom niet eenvoudig gesproken wordt over „bruggen met achter - wegelating van geleerd klinkende adjectieven. (1) De beantwoording van de eerste vraag zoude achterwege kunnen blijven, ware niet uit het voorafgaande geblekendat zij aan onwe tendheid is te wijten. Tot toelichting wordt dus aangeteekeud, dat onder „militaire bruggen" verstaan worden die, welke voor militaire doeleinden zijn gemaakt. Om voor bruggen in het algemeen de omschreven voorzorgen aan te geven, zou voor het meerendeel der voor algemeen verkeer open gestelde bruggen vrij wel overbodig zijn. En moet een colonne zulk oen brug overtrekken en het dan blijkendat die voorzorgen nood zakelijk zijn, dan zullen ze, ter voorkoming van ongelukken, worden nagekomenzonder dat dit voor die bruggen bepaald is. (1) Wij zouden hier het spreekwoord van den pot en den ketel in herinnering kunnen brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 24