14 85. Bij de bespreking van deze geeft de beoordeelaar blijk van niet goed te willen of te kunnen lezen. Hij leest daaruit „dat „bij eene karrencolonne de commandant zich in eeu der voorste „voertuigen van den hoofdtroep plaatsen moet en overigens de of- „ficieren van elke compagnie in de voorste of achterste karren be- „hooren plaats te nemen." Dat geeft die echter niet te lezen. De onpartijdige lezer oordeele zelf. In het Voorschrift staat: „De colonne wordt in afdeelingen ter „sterkte van een peloton of sectie verdeeld. De officieren van elke „compagnie of elk detachement nemen plaats in de voorste of ach terste karren van de afdeeling waartoe zij behooren „De commandant der colonne bevindt zich in een der voorste „voertuigen van den hoofdtroep." 96. Aangaande deze wordt de opmerking gemaakt, waarom bij eene landing op eene vijandelijke kust het ontschepen van troepen zooveel mogelijk compagniesgewijze moet geschieden en waarom 2 compagnieën niet gelijktijdig kunnen ontschepen als er een genoeg zaam aantal debarquementsmiddelen bij de hand is. Als motief voor die vraag wordt aangevoerd, dat bij eene voor genomen landing het licht zal gebeurendat de troepen zullen be schoten worden en dat dus met het ontschepen en daarna landen met den meesten spoed moet worden te werk gegaanom zoodra mogelijk uit de passieve houding te geraken. Voor het zooveel mogelijk compagniesgewijze ontschepen van troe pen bij eene landing geldt als redendat bij het gewapend aantreden aan boord van een schip en ontschepen van één compagnie het reeds zeer veel moeite zal kosten, om orde en stilte in acht te nemen. Wanneer nu 2 compagnieën gelijktijdig aan beide zijden van het schip ont schepen, zal het handhaven van orde en stilte ondoenlijk wezen. Doch er is een andere reden voor het compagniesgewijze ont schepen der troepen aan te voeren en wel het beschieten van de troepen tijdens de ontscheping. Is het te verwachten dat de vijand actief zal optreden, dan kun nen de schepen in den regel zóó gelegd worden dat de troepen, welke reeds in de sloepen zijndoor het schip voor de vijandelijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 25