- 251 - onderzoek die waarborgen niet oplevert, dat bet in alle opzichten, wat het bewijs van het misdrijf betreft, pertinent en concludent de onomstootelijke gegevens oplevert, dat er le. een misdrijf gepleegd is 2e. dat beklaagde de dader is van het delict. Wenscht men het voorloopige onderzoek oppervlakkig te doen hou den, waaruit vaak alleronvolledigste verklaringen van getuigen voor komen wenscht men zich tevreden te stellen met een zweem van wettig bewijs, om dan alles over te laten aan het gerechtelijk onder zoek men schaffe met spoed zoodanig niets beteekenend onderzoek af. Op dergelijke documenten kan niemand eenig gemotiveerd advies geven en zoodanig onderzoek doet veel meer kwaad dan goed. Het voorloopige onderzoek, mits nauwkeurig en consciëntieus ge houden, levert de navolgende niet onbelangrijke voordeelen op le. Er bestaat een groote waarborgdat een persoon, zooals thans maar al te vaak geschiedt, niet voorbarig en lichtvaardig naar den krijgs raad worde verwezen, waardoor onschuldigen, dan wel zij, wier schuld a priori reeds blijkt, maanden lang preventief gevangen moeten zit ten, om door den krijgsraad eindelijk vrijgesproken te worden. Een vrijspraak, die de beklaagde reeds te voren heeft kunnen vermoeden, kan zeker het prestige van den krijgsraad niet verhoogen. 2e. Het gebeurt wel eens, dat beklaagde, die bij het voorloopige onderzoek bekent, het hem ten laste gelegde feit te hebben bedre ven, later bij de gerechtelijke instructie zijn bekentenis herroept. Zoodanige herroeping zal hem evenwel niets baten, zoo die niet plaats heeft op aannemelijke gronden. In zoodanig geval zullen de officie ren-commissarissen, belast met het gerechtelijke onderzoek, de offi cieren-commissarissen, belast met het voorloopige onderzoek, moeten dagvaarden, ten einde als getuigen onder eede te hooren verklaren, of in het proces-verbaal van het voorloopige onderzoek, door hen ge houden, werkelijk alles juist is opgeteekend en de daarin voorkomende verklaring van beklaagde, waarin zijne bekentenis vervat is, door hen naar waarheid en juistheid in geschrift is gesteld. Bij het bevestigend antwoord zal de vorige in het voorloopige onderzoek door beklaagde afgelegde verklaring, door hem beklaagde tijdens het gerechtelijke onderzoek op geen aannemelijke gronden herroepen, hare volle kracht behouden en als eene bekentenis buiten het gerechtwaarvan art. 387

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 262