270 planteueiwit, eu die in de voeding, vooral in de spiervorming, een groote rol spelen. Het zetmeel bestaat uit witachtige, doorschijnende korreltjes van verschillende gedaante en grootte, die in de cellen der planten liggen. Het komt voor le in de zaadlobben, dat is in de deelen, die de kiem omgeven, voordat het zaad zich tot een plant ontwikkelt, bijv. bij boonen, erwten, kastanjes, enz.; 2C in eiwitlicbamen, namelijk in het gedeelte, dat binnen het zaadvliesje de geheele kiem omgeeft, zooals bij de graansoorten, boekweit, kokosnoot, enz.3e in de vrucht, bij de broodvrucht, de pisang en de dadel4° in den stam, als sago, bij verscheidene palmsoorten, cycadeën en varens; en 5e in de knol, hetzij deze gedeelten zijn van wortels of onderaardsche stengels, bij voorbeeld bij yams, maniok, salep, bataten, aardappels, enz. In bladeren en bloemen daarentegen komt het zetmeel niet voor, ten minste niet in zulk een hoeveelheid, dat het tot een broodmiddel kan dienen. Er zijn landen, waarvan het klimaat zoo ongunstig isdat zij geen broodplanten kunnen voortbrengenhiertoe behooren o. a. de noorde lijke poollanden. Wij kunnen ons een lijn denken welke deze landen scheidt van de landen, die broodvruchten voortbrengen, en die lijn kunnen wij broodlijn noemen. Deze lijn loopt geenszins parallel met de breedtekringen, maar maakt in tegendeel belangrijke bochten. Het gedeelte van de vaste oppervlakte der aarde, hetwelk tusschen de broodgrenzen ligt, kan naar de heerschende broodplanten in ver scheidene gordels of zonen verdeeld worden. Wij moeten hierbij evenwel opmerkendat de grenzen tusschen deze gordels in de natuur geenszins scherp zijn aangegeven, en dat de heerschende broodplan ten van den eenen gordel ook wel, hoewel in geringere mate, inde andere gordels voorkomen. Doch niet slechts de geographische breedte geeft aanleiding, grenslij nen en gordels voor de broodplanten te stellen, de hoogteligging boven den zeespiegel geeft dezelfde aanleidingen de gordels wisselen in warme landen naar de hoogte zooals naar de breedte. De voeding wordt op eigenaardige wijze bepaalddoor den gordel, waarin men leeft. En hierbij is het opmerkelijkdat naarmate men meer de tropische gewesten nadert, men het gebruik van dierlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 281