271 voedsel ziet afnementerwijl tevens het onderzoek der graansoorten leert, dat de tropische veel meer voedingsstof geven dan de niet- tropische. Terwijl de tarwe 3 tot 6voudig in het Noordelijke Europa, en 8 tot lOvoudig in het overige van Europa geeft, en de overige Europeesche granen ongeveer in dezelfde verhouding, geeft de maïs in gematigde klimaten 80 tot 100, in den heeten aardgordel 300 tot 400voudig, en de rijst lOOvoudig. De gemakkelijkheid om brood te verkrijgen is nergens grooter, dan op die eilanden, waar de sago wild in het bosch groeit. Maar de gemakkelijkheid om brood te verkrijgen schijnt bijna in omgekeerde verhouding tot de beschaving te staan. Zekerlijk zijn er andere oorzaken, vooral het verschil in volkskarakter, waardoor de geringe mate van beschaving in vele dier streken ontstaat, maar de overvloed der natuur werkt stellig mede, om de energie van den mensch te verminderen. Ten gevolge van de bespreking der broodplantenzijn wij als van zelve op het brood gekomen. Dat het brood ten allen tijde en onder alle omstandigheden steeds het voedingsmiddel is geweest, dat den eersten rang innam, zal wel niemand ontkennen. Ja, zijn groote geschiktheid als voedingsmiddel is zoo belangrijk en de klaarblijkelijke behoefte, die men er aan heeft, is zoo groot dat onze spreektaal er het kenmerk van draagt. Spreekt men niet van broodwinning, broodnijd, broodstudie, broodgebrek, bidt men niet om het dagelijksche brood, en moet men niet in het zweet zijns aanschijns zijn brood eten Gaan wij de voeding, die een mensch noodig heeft, nadan dient men uit te gaan van de omstandigheiddat een volwassen mensch, die arbeidt, in 24 uur door de huid, de longen, en in zijn vloeibare en vaste uitwerpselen ongeveer 310 gram koolstof en 130 gram stik stof verliest. Dit verlies moet in denzelfden tijd weer door voe dingsmiddelen vergoed worden, wijl anders het organismus niet ge zond en in stand kan blijven, en zijn verrichtingen niet ongestoord kan uitvoeren. Hoe volkomener die vergoeding door een voedingsmiddel gegeven wordt, des te grootere voedingswaarde bezit het, en zulk een voe dingsmiddel, hetwelk het menschelijke organismus in stand kan hou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 282